Egzersiz Terapi

Egzersiz Terapi Nedir?

Egzersiz terapisi, vücudun belli bölgelerini çalıştırmayı hedefleyen, bedensel iyileşmeyi, zihinsel sağlığı korumayı ve zindelik veren planlanmış şekilde yapılan ve tekrar gerektiren fiziksel aktivitelerdir. Egzersiz düzenli olarak uygulanan fiziksel aktiviteye verilen genel isimdir. Egzersiz programları, kişinin ihtiyacına, durumuna ve fonksiyon bozukluklarına göre yapılmaktadır. Hastanın durumu incelenir nabız, kan şekeri, kan basıncı, ve kandaki oksijen düzeyi gibi parametrelerin takibi yapılarak oluşturulur. Bu programlar terapötik hedefler içerir, kişiye özel hazırlanır ve hasta için güvenli bir tedavi şekli oluşturur.   

Egzersiz terapisi, egzersiz bilimi, egzersiz fizyolojisi gibi eğitimini almış terapistler tarafından uygulanmaktadır. Hedefi, normal kas iskelet fonksiyonunun rehabilitasyonu veya yürüyüş eğitimi ve terapötik aktiviteler yoluyla hastalık veya yaralanmaların neden olduğu yaralanma yerinin altındaki ve altındaki ağrıyı azaltmaktır.  Kısacası vücuttaki yapısal ve fonksiyonel bozuklukları onarmayı ya da azaltılmasını sağlamaktır. Ağrıyı azaltmak, hareketliliği arttırmak ve gündelik yaşamda veya spor faaliyetlerinde sizi daha esnek hale getirmeyi sağlayan bütünsel önlemleri içerir. Bundan dolayı egzersiz terapisi fizyoterapi alanında, medikal veya cerrahi tedaviye ek alternatif yararlı bir terapidir.

Egzersiz Terapisi Faydaları

Kas kuvvetini, gücü ve dayanıklılığı arttırır.

Esnekliği arttırır.

Solunum kapasitesini daha iyi bir hale getirir.

Duruş bozukluğunun giderilmesini sağlar.

Kilo kontrolünü yardımcı olur.

Dolaşım sistemini düzenler.

Kardiyovasküler hastalık ve tromboz oluşum riskini azaltır.

Vücuttaki kan, yağ ve glikoz düzeylerini azaltmaktadır.

Depresyon, anksiyete ve stres gibi durumlarla baş edebilmeyi öğretir.

Uykunun düzenlenmesini sağlar.

Kemik mineral yoğunluğunu arttırır.

Bazı kanser hastalarında ve kronik ağrıyı azaltmaya yardım eder.

Hangi Durumlarda Kullanılır?

Egzersiz terapisi, birçok hastalığın tedavisine ek olarak veya dolaylı yönden kişinin hastalık sürecinde iyi hissettirilmesinde ve dönemsel olarak kullanılabilir. Teşhisi yapılmış hastalıkların tedavisinde veya ilerlemesini önlemek için yapılmaktadır. Egzersiz terapisinin kullanıldığı bazı hastalıklara şunlardır:

Kas-iskelet sistemi bozuklukları,

 Solunum hastalıkları,

 Metabolik hastalıklar,

Kardiyovasküler hastalıklar,

Koroner kalp hastalığı,

Hipertansiyon,

Hiperkolestrolemi,

Diyabet,

KOAH,

Obezite,

Yaralanmalar.

Egzersiz Terapideki Terapistler

Terapi