Saç Terapi

Saç Terapisi Nedir?

Saç terapisi saç ve saç derisinin sağlık yapısını iyileştirmek, saç kusurlarını düzeltmek, saç kalitesini artırmak ve saç kaybını önlemek amaçlı uygulanan bakımlar bütünüdür. Uygulamalar nano moleküler yapıda geçirgenliği yüksek solüsyonların saç derisine masaj terapi şeklinde uygulanmasını içerir. Saç bölgesinde iyileşme, ürünlerin içeriklerinin saç köklerine etki edip, hücre bölünmesini artırması ve masaj uygulamasının kan dolaşımını hızlandırıp saçın daha çok besin alması ile gerçekleşmektedir.

Saç terapisi Süreci Nasıl İşler?

Saç Analizi esnasında kişinin saç derisinin sağlık durumu, genel sağlık durumu, kan değerleri, beslenme alışkanlıkları, genetik yatkınlığı, saça bakım alışkanlıkları hakkında detaylı bilgi alınmaktadır. Hassas teknolojik mikroskopla saç derisi yüz kat büyütülerek saçın büyüme alanındaki sorunlar ve soruna katkıda bulunan saç derisi sorunları tespit edilir. Sorunlu bölgelerden fotoğraflar alınır. Saç dökülmesi varsa, dökülmeler için yıkama sonrası " saç sayımı" yapılarak dökülen saçlar sayıca ve nitelik olarak takip edilir. Tüm bilgiler bireysel bilgi bankasına kaydedilerek, bakım uygulamaları sonrası saç gelişimi " önce-sonra" veri ve görselleri ile takip edilebilmektedir. Tüm bu yapılan inceleme sonrasında saç sorunlarının ciddiyeti ve sebepleri belirlenebilmektedir. Saç kayıpları beraberinde bir sağlık sorununun da işareti olabilir. Bazı durumlarda kişilerden kan ve hormon değerleri bilgisi de talep edilmektedir.

Sağlık ve Saç

Lisanslı bir Trikolog, saç sorunlarının doğru tespit edilmesi yönünde kişiye rehberlik eder ve alternatif çözümlerle buluşturur. Saç sorunları bazen kişide bulunan bir sağlık sorununa işaret edebilir. Bu nedenle saç durumu kişinin sağlık değerleri ile beraber değerlendirilmelidir. Trikologlar kişinin kan ve hormon değerlerinin izlenmesi gereken durumlarda hekimlerle işbirliği içinde çalışırlar.

Saçımız kan ile besin ve oksijen alır. Bu nedenle sağlıklı beslenmek saç derisinin açık ve temiz olması saçımız için hayati önem taşır.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç mezoterapisi, gerekli mineral ve vitaminlerin saçlı deriye mikroenjeksiyon yöntemi ile uygulanması işlemidir. Saçın ihtiyacı olan vitaminler, mineraller, keratin ve amino asitler derinin direkt olarak altına küçük iğneler ile enjekte edilir. Böylece saç kökleri güçlendirilmekte ve saç dökülmesinin önüne geçilir. Ayrıca aktif olmayan saç hücreleri uyandırılarak yeni saç oluşumu da sağlanır.

Saç mezoterapisi saç dökülmesi, deride görülen kepekler, kellik ve ince saç gibi birçok sorunu ortadan kaldırabilir. Bakır, çinko, hyaluronik asit gibi özellikle saçın ihtiyacı olan mineral ve vitaminler ile hazırlanan karışım ile sağlıklı bir saç derisine ve tellerine kavuşmak mümkündür. Kadınlar ve erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen bu yöntem ile saçlar parlak bir görünüme kavuşmakta ve saç derisi enfeksiyonlarının da önüne geçilir.

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saç mezoterapisi saç kökünün ihtiyacı olan bileşenlerin küçük iğneler ile saç derisinin 2-4 mm altına enjekte edilmesi ile yapılır. Saçın ihtiyacı olan vitamin ve mineraller; çinko, bakır, demir, kalsiyum, potasyum, biotin, minoxidil, magnezyum, vitamin C ve vitamin A gibi bileşenler ile hazırlanan karışım deri altına verilir. Bu işlem kan dolaşımını hızlandırarak yeni saç hücrelerinin oluşumunu hızlandırır ve güçsüz saç hücrelerini güçlendirir.

Saç mezoterapisinden önce saç derisi buhar banyosu ile yumuşatılır. Böylece tüm hücrelerin açık olması sağlanır. Mezoterapi işlemi ağrısız bir şekilde tamamlanabilir. Saç mezoterapisi tedavisi kişiye özel olarak hazırlanır. Her saç derisinin ihtiyacı farklı olabilir. Uzman hekim kişinin saç derisini muayene ederek ihtiyacı olan vitamin, mineral, aminoasit ve diğer bileşenler ile kişiye özel bir karışım hazırlar. Bu karışım çeşitli seanslar ile deri altına enjekte edilir ve tedavi tamamlanır.

Saç mezoterapi işleminden sonra kişi günlük hayatına rahatlıkla dönebilir. Cerrahi bir işlem olmayan saç mezoterapisi ağrısız olması ve yan etkilerinin neredeyse hiç olmaması nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Saç mezoterapisinden sonra genel olarak saç derisinde kızarıklık ve küçük morluklar oluşabilir. Ancak bu yan etkiler çok kısa bir sürede kaybolarak kişinin rahat bir şekilde tedaviyi tamamlamasını sağlar.

Saç Terapisi Kimlere Uygulanabilir?

Stres, mevsim değişiklikleri, vitamin ve mineral eksiklikleri, hamilelik, metabolik faktörler gibi nedenlerle yaşanan saç dökülmeleri

Androjenik (erkek tipi) veya genetik kökenli dökülmeler

Bölgesel saç kayıpları ve seyrelmeler

İncelip zayıflamış, canlılığını kaybetmiş saçların tedavisi

Saç derisindeki kepeklenme, kuruluk gibi sorunlar.

Saç Terapideki Terapistler
İlgili Terapistler

Terapi