Somatik Terapi

Somatik Terapi Nedir?

Somatik terapi, zihni, bedeni ve ruhu terapötik şifa çalışmasına dahil eder. Bu terapi çeşidi, zihin ve beden bağlantısı yoluyla, zihinsel ve duygusal sağlık sorunlarının etkilerini tedavi etmeyi amaçlar. Beden merkezli bir yaklaşım kullanır.

Somatik deneyimleme, sorunları yalnızca sözlü olarak çözmek yerine, bedenin stres, gerilim ve travmaya nasıl tutunduğunu açığa çıkarmaya yardımcı olmayı de amaçlamaktadır.

Somatik Terapi Türleri Nelerdir?

Somatik terapinin en yaygın ve basit biçimi, somatik deneyimleme terapisi olarak bilinir. Bu terapide, hastalar diğer zihinsel sağlık terapilerinde olduğu gibi sorunlarını tartışırlar. Sadece onlar hakkında konuşmak yerine, somatik terapistler hastaları altta yatan fiziksel duyumlarına odaklanmaya yönlendirir. Zamanla terapi teknikleri, zihin-beden egzersizleri, nefes çalışması, meditasyon, görselleştirme, masaj, dans ve/veya duyu farkındalığı çalışmalarını içerebilir.

Somatik Terapi Türleri Genel Olarak Şu Şekildedir:

Duyu-motor psikoterapi: Bedeni hem bilgi kaynağı hem de müdahale hedefleri olarak kullanan kapsamlı bir terapi.

Hakomi yöntemi: Bilimsel, psikolojik ve ruhsal kaynakları birleştiren ve dört temel kavrama odaklanan psikoterapidir. Bu kavramlar nezaket, şiddetsizlik, şefkat ve farkındalıktır.

Biyoenerjetik analiz: Enerjiyi anlamaya dayalı bedensel, analitik ve ilişkisel çalışmayı birleştiren beden psikoterapisidir.

Biyodinamik psikoterapi: Uygulayıcı tarafından fiziksel masajı içeren allopatik ve bütünsel terapi yöntemlerinin bir kombinasyonudur.

Brainspotting: Zihin ve beden çalışmasına ek olarak, bu terapi, duygusal tepkileri yeniden eğitmek için göz konumlandırmayı içerir.

Somatik Terapi Teknikleri Nelerdir?

Somatik terapi, hayatınızda başınıza gelenlerin sadece zihninizde değil, vücudunuzda da saklandığı fikrinden hareket eder. Hem vücudunuzdaki fiziksel duyumlara hem de sorunlarınızın tartışılmasına odaklanarak, terapiye kapsamlı bir şekilde yaklaşılır.

Somatik Terapi Teknikleri Şunları İçerir:

Vücudunuz ve duyumları hakkında daha fazla farkındalık geliştirmek.

Duygusal kaynaklara başvurmak.

Topraklama.

Ayrıntılı açıklamaları teşvik etmek.

Fiziksel duygulardan hareket etmek de dahil olmak üzere hareket tekniğini kullanmak.

Kendini sakinleştirmek için öğrenme araçları.

Gerginliğin giderilmesine yardımcı olmak için stresli bir şey ile stresli olmayan bir şey arasında değişen odaklanma.

Yeni fiziksel araçlarla geçmiş durumları tekrar etme.

Duygusal salıverme.

Sınırları güçlendirmek.

Somatik Terapinin Faydaları Nelerdir?

Herkes geleneksel konuşma terapisine alternatif olarak somatik terapiyi deneyebilir. Çeşitli zihinsel ve fiziksel sağlık sorunları için kullanılır. Somatik terapinin yarar sağladığı ruhsal problemler:

Kaygı

Bağımlılık

Keder

Depresyon

Stres

Fiziksel olarak, somatik terapi şu konularda yardımcı olabilir:

Kronik ağrı

Sindirim bozuklukları

Cinsel işlev bozukluğu

Topraklama ve farkındalık üzerine odaklandığı için bu terapi, kendisiyle ve yaşamdaki deneyimleriyle daha fazla iletişim kurmak isteyen herkes için etkili bir seçenek olabilir.

Somatik Terapideki Terapistler
İlgili Terapistler

Terapi