Evcil Hayvan Terapi

Evcil Hayvan Terapisi Nedir?

Evcil hayvanların bakımı, sağlığının korunması, hastalıklara tanı koyan, tıbbi ve cerrahi işlemlerde bulunarak tedavi uygulayan ve hayvanınızın genel refahını sağlamak için uygulanan tüm hizmetlerdir.

Evlerinizde beslediğiniz hayatınızı paylaştığınız hayvan dostlarınız, bakteriyel, viral, parazit vb. tüm hastalıklardan uzak tutulması için veteriner hekimlik bakımından koruyucu hekimlerden yardım alabilirisiniz. Veterinerler evcil hayvanlarınız için hastalık oluşturucu risk faktörlerini ortadan kaldırmak, hayvanlarda hastalık, bozukluk ve yaralanmaların önlenmesi, kontrolünün yapılması, teşhisi ve tedavisi ile ilgilenmektedir. Veteriner hekimlik hem vahşi hem de evcil hayvanları kapsamaktadır. Hayvan dostlarınıza profesyonel gözetim ve tedavi sunmaktadır.

Bazı veteriner klinikleri, tımar, eğitim, diş hekimliği ve günlük bakım gibi hizmetler sunmaktadır. Bu ekstralar, evcil hayvan sahiplerinin karar vermesine yardımcı olabilir.

Evcil hayvanlarınızda davranış bozuklukları, hayvanınızın vücut dilinde bir değişim, zihinsel bozukluk, depresyon, anksiyete ve korku görülebilmektedir. Bu tür sorunları tedavi etmek için evcil hayvan terapisinden yararlanabilir bir hayvan psikoloğundan yardım alabilirisiniz.  Hayvanların gösterdiği davranış kalıplarına göre psikologlar bir yol izler. Veteriner hekim veya psikolog tarafından tedavi planlanır sağlığının iyileşmesi için gerekli yöntemler uygulanır.

Hayvanlar için uygulanabilecek bazı tedavi yöntemleri şunlardır:

Aromatik bitkilerden elde edilen uçucu yağlarla yapılan bütünsel tedavi yöntemi olan aromaterapi, cilt, solunum, sindirim sorunları üzerindeki etkilerinin yanı sıra duygusal sorunlarda basit, pratik, etkili ve doğal çözümler sunar.

Hayvanlarda Fizik tedavi, vücuda dışarıdan uygulanan sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, masaj, pasif egzersizler ve aktif egzersizler ile ağrıyı kesmeye yönelik uygulamaları içeren ve kas iskelet sistemi hastalıklarında ya da yararlanmalarında uygulanan ilaç dışı kullanılan bir tedavi şeklidir.

Aktif egzersizler

Tens (transcutaneous electrical nerve stimulation )

Ağrı bantlama sistemleri

Sıcak paketler

Pasif egzersizler

Hidroterapi

Ultrasound

Ozonterapi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon

Lazer terapi

Evcil Hayvan Terapideki Terapistler

Terapi