Geçmiş Yaşam Terapi

Regresyon Terapisi Nedir?

Regresyon terapisi, fiziksel, ruhsal veya duygusal sorunların kökeninin, herkesin geçmişinde, özellikle çocukluk döneminde yaşadığı olumsuz olaylardan, istismar, taciz gibi fiziksel veya ruhsal travmalardan kaynaklandığını varsayan ve herhangi bir çağrışım yoluyla bu olayların kişinin zihninde yeniden canlandırılması amacıyla yapılan bir psikoterapi tekniğidir.

Regresyon terapisi basit hatırlamadan biraz daha farklı bir uygulamadır. Basit hatırlama zaten bildiğimiz olayların yeniden aklımıza gelmesi olarak tanımlanırken, regresyon normalde kişinin hatırlamadığı olayların çağrışım ve telkin yoluyla ortaya çıkarılmasıdır.

Regresyonun temel amacı, danışanın geçmişte yaşadığı olayı tekrar şu an yaşıyormuş gibi aynı duygularla canlandırmak ve o gün bastırdığı veya bilinçaltında kodladığı, bedeninde sıkışıp kalmış duyguların temizlenip boşaltılması ve kişinin zihninde bilinç ile bilinçaltı arasında yeni bir denge yaratılmasıdır.

Bu yaratılan denge, terapi gören kişinin eskiden kendini etkileyen durumlar karşısında daha farklı hissetmesine, düşünmesine ya da davranmasına neden olur. Bu sayede, hastalıklarda belirgin bir iyileşme olması, ruhsal dengesizliklerin düzelmesi ve kötü alışkanlıkların ortadan kalkması mümkündür.

Regresyon terapisinde amaç soruna neden olan ilk olayı açığa çıkarmaktır. Bu ne kadar basit de olsa, etkisi zayıf gibi görünse de sorunu başlatan olaydır. Regresyon sırasında ortaya çıkarılan olay gerçekten hiç gerçekleşmemiş de olabilir. Ancak danışanın zihni olayı olmuş gibi algılıyorsa, bu onun bilinçaltının gerçeğidir. Zaten regresyon, gerçekte olan olayın değil, kişinin o olay karşısında ne algıladığının araştırılmasıdır.

Regresyon Terapisi Nasıl Yapılır?

Bir regresyon terapisi seansı ortalama 1,5-2 saat sürmektedir. Seansa başlamadan önce mutlaka danışanın şu an yaşadığı sorunla ilgili olarak 10-15 dakikalık bir ön görüşme yapılır. Bu görüşmede kişinin ziyaret amacı, yaşadığı soruna bakış açısı, daha önce teşhis konmuş fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkları, kullandığı ilaçlar, daha önce yapılan terapiler, ailesi ile olan ilişkileri, onu en çok üzen ve rahatsız ve en fazla mutlu eden konular, çocukluğuna ait bilgiler, ondan önce kaybedilen bir kardeşinin olup olmadığı sorgulanır. Ayrıca rüya görüp görmediği, ölüm hakkındaki düşünceleri, melek, şeytan, cin, peri, büyü ve nazar hakkındaki düşünceleri öğrenilir.

Geçmiş Yaşam Terapisi Hangi Durumlarda Etkilidir?

Geçmiş Yaşam Terapisi; depresyon, fobiler, kaygı, endişe, açıklanamayan ağrılar, panik atak, travma sonrası stres, takıntılı düşünceler gibi durumlarında çok etkili bir çalışmadır.

Geçmiş Yaşam Terapideki Terapistler

Terapi