Dorn Terapi

Dorn Terapi Nedir?

Dorn Terapi uzman Fizyoterapist kontrolünde hastanın kendisinin de aktif dahil olduğu bir süreç içerisinde yapılan hareketler sonucu omurga sisteminin düzenlenmesidir.

Dorn Terapi kapsamında yapılan dinamik hareketler sayesinde hastanın bedeni eşitlenerek postürü düzeltilir. Omur ve eklemlerde hizalanma sağlanarak sinirler rahatlatılır.

Hastanın sinir sisteminin yanı sıra dolaşım sisteminin de sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesi sağlanır. Kan dolaşımının hızlanması ile hücreler daha doğru beslenir.

Dorn Terapi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Dorn Terapi insanların yaşadığı kronik hastalıkların ve bölgesel ağrıların iyileştirilmesi için kullanılmaktadır. Özellikle bel, boyun, sırt, omuz, kalça, el, ayak, bacak, parmak gibi iskelet ve kas sisteminde bulunan uzuvlarda görülen ağrılar Dorn Terapi ile tedavi edilebilir.

Hastaların yaşadıkları ağrıların giderilmesi dışında;

Kireçlenme,

Migren,

Siyatik,

Skolyoz,

Parkinson,

MS Hastalığı,

Alzheimer,

gibi kronik hastalıkların ve sinir sistemine bağlı rahatsızlıkların tedavisinde Dorn Terapi oldukça etkin şekilde uygulanabilmektedir.

Dorn Terapi Nasıl Yapılır?

Uzman Fizyoterapistimiz tarafından klinik şartlarında muayene edilen ve hastalık öyküsü dinlenen kişilerin tedavi planı oluşturulur.

Dorn Terapi uygulanmasına karar verilen hastalarda yapılan işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Dorn Terapi ilk aşamada boyun ve bacak bölgesine yapılan müdahaleler ve eşitlemeler ile başlar.

Bu işlem ile bacak boylarının eşit hale getirilmesi sağlanır. İnsan vücudunda bacakları binanın temeli gibi düşünebilirsiniz. Bacak boylarının eşit olması sonucu omurga ve kalça da doğru pozisyonda yer alabilir.

Bu nedenle uzman Fizyoterapist tarafından belirlenen dinamik hareketler hasta tarafından yapılır. Aynı zamanda terapist doğru noktalara bası uygulayarak bacak boylarının eşitlenmesini sağlar.

Bacak boyları eşitlendikten sonra sacrum ve leğen kemiği paralelliği dengelenir.

Bu noktada kişinin omurgası üzerinde omurların hizalanması işlemine başlanır.

Boyun ve bel fıtığı, diz ağrıları, skolyoz, ayak sorunları, karın bölgesi problemleri, mesane sorunları, kalça kemiği ve ekleminde ağrılar, migren, rahim sarkması, bağırsak problemleri gibi hastalıklar omurlarda bulunan asimetrik dizilimden kaynaklanmaktadır.

Pelvic denge ve omurların hizalanması ile tüm bu problemler giderilir.

Dorn Terapi omurga bozuklukları ve bacak eşitsizliği kaynaklı birçok rahatsızlığın hızlı ve ağrısız bir yöntemle tedavi edilmesine imkan sağlamaktadır. Oldukça faydalı olan bu tedavi yöntemi ile insanların yaşadığı birçok ağrı ve rahatsızlık giderilmektedir.

Dorn Terapi Faydaları Nelerdir?

Dorn Terapi insanların yaşadığı birçok rahatsızlığın ameliyatsız ve güvenli bir alternatif tedavi yöntemiyle çözülmesine imkan sağlamaktadır.

Dorn Terapi Faydaları arasından şunlar belirtilebilir;

Eklem ve kemik ağrıları iyileştirilir.

Omurlar ve eklemler arasında sıralanma ve hizalanma sorunu giderilir.

Sinir sisteminin yani sinirlerin rahatlatılması sağlanır.

Dolaşım sisteminde bulunan tıkanıklık giderilerek kan dolaşımı hızlandırılır.

Kan dolaşımının düzgün olarak ilerlemesine bağlı olarak hücreler sağlıklı beslendiği için dokular daha hızlı yenilenir.

Bacak boylarının eşitlenmesi sağlanır.

Omurganın doğru pozisyonda olmamasından kaynaklı yaşanan tüm hastalıklar tedavi edilebilir.

Dorn Terapideki Terapistler
İlgili Terapistler

Terapi