Miyofasyal Terapi

Miyofasyal Terapi Nedir?

Miyofasyal terapi, kaslara ve çevresindeki fasyaya mekanik uyarı yoluyla bütünsel olarak uygulanan bir manuel terapi yöntemidir. Vücuttaki kas ve fasya sisteminin değerlendirilmesi ve tedavisi için kapsamlı bir yaklaşımdır.

Bu teknik, vücudun tüm bölgelerinde ağrıya neden olabilecek ve hareketi sınırlayabilecek yumuşak dokuda tetik noktaları, kas gerginliği ve işlev bozuklukları gibi kısıtlamaları serbest bırakmak için tasarlanmıştır. Ağrıyı azaltmada ve hareketliliği artırmada başarı göstermiştir.

Kaslar ve çevresindeki fasyaya mekanik uyarı uygulandığında fasya gevşemesi sağlanır, gerginlik ve düzensiz gerilimler gevşer. Miyofasyal gevşetme için odaklanılan ana doku fasyadır.

Miyofasyal terapi, fasya içerisindeki gerginliklerin ve kısıtlılıkların değerlendirilmesine, tanımlanmasına ve tedavi edilmesine olanak sağlar. Bu kısıtlılıklar, travma, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, postür bozukluğu gibi çok sayıda faktörden kaynaklanabilir.

Miyofasyal Tarapi Nasıl Uygulanır?

Fizyoterapist tarafından tüm vücuda elle uygulanan bir yöntemdir. Vücuda uygulanan mekanik uyarı sayesinde fasya dokusunun akışkanlık ve ısıya duyarlılık özellikleri kullanılır. Elle uygulanan bu teknikle eklemlerin hareket açıklığında artış, fasyal hareketlilik artışı ve ağrıda azalma gibi olumlu değişiklikler meydana gelebilir.

Terapi sırasında, vücudunuzun ve zihninizin rahatlamasına izin vermek amacıyla, başlangıçta bir tedavi masasında sırtüstü pozisyona konumlandırılırsınız. Sonrasında yüzüstü, yan yatış ve oturma pozisyonunda teknikler uygulanabilir. Manuel tedavinin çoğunluğu hafif baskı şeklinde uygulamalardan oluşur. Bazen hareket çok akıcıdır, diğer zamanlarda kol ve bacaklar hafif bir gerginlikte tutulabilir. Fizyoterapistiniz çalışmalara ağrılı bölgeden başlayabilir. Ağrı farklı bölgelerden kaynaklanıyorsa, sıralama da size yapılan değerlendirmeye göre ilerler.

Pek çok hasta miyofasyal gevşetme tedavi seansından çok rahatlamış şekilde ayrılır, ancak bazen miyofasyal dokularınızda hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Miyofasyal gevşetme sonrası nadiren olabilen kas ağrıları postür ve dizilim değişikliğinden veya uygulanan teknikten kaynaklanabilir.

İlerleyen zaman içerisinde fizyoterapistiniz tarafından köpük egzersiz silindirleri, tenis topları kullanarak miyofasyal gevşetme tekniklerini evde kendi kendinize nasıl uygulayacağınız anlatılacaktır.

Miyofasyal gevşetme, diğer fizik tedavi yöntemleriyle birlikte kullanıldığında hastaların günlük yaşam aktivitelerine ve spora daha hızlı dönmelerine yardımcı olabilir.

Miyofasyal Gevşetmeden Kimler Yararlanabilir?

Miyofasyal gevşetme, miyofasyal ağrı sendromu başta olmak üzere, sırt ağrısı, boyun ağrısı, bel ağrısı, fibromiyalji gibi kas-iskelet sisteminde problemi olan hastalarda, ağrıyı azaltmak ve hareketliliği artırmak amacıyla kullanılabilir.

Miyofasyal Terapideki Terapistler