Çocuk Terapi

Çocuk Terapi Nedir?

Çocuk terapisi çocukların gündelik hayatın içinde; evde, okulda ya da sosyal yaşamlarındaki işlevselliklerinde bozulmalarına neden olabilecek duygu durum ve davranış problemlerinin çözülmesinde kullanılan teknik ve metotları içeren sistemli, yapılandırılmış, profesyonel bir psikolojik destek alma sürecidir. Terapi süreci boyunca çocuğun gelişimsel takibine ve yaşına ve gelişim özelliklerine göre potansiyelini keşfetmeye, kendini tanımaya, yeteneklerini arttırmaya, duygusal yönden güçlenmeye ve çevresiyle, ebeveynleriyle, kardeş ilişkilerini ve iletişimlerini sağlıklı hale getirilmesine odaklanılır.

Çocuk terapisinde asıl hedef çocuğun psikolojik, duygusal ve sosyal refahını arttırmakla beraber terapötik müdahale yapmaktır. Var olan problemlerin çözümü yanında çocuklarda benlik saygısını geliştirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca iletişim becerisini geliştirmeyi, gelişimin teşvik edilmesi ve duygusal yönden sağlıklı olmayı oluşturulması da hedeflenmektedir.

Çocuk terapisi, çocuk psikologları, oyun terapistleri veya pedagoglar tarafından verilmektedir. Aileler ve çocukları arasındaki iletişim köprüsü olarak ebeveynlere sorun ve çözüm bilgilendirmesi yapmaktadırlar.  Çocuk terapisi, çocukla birebir yapılan gerekli yerlerde aileden destek alınan daha çok oyun tabanlı olan bir süreçtir. Çocukluk çağı yaşamın temel zamanıdır ve yetişkinlikte karşılaşılan bir çok problemin kaynağı çocukluktadır.

Çocuk terapisinden aşağıdaki durumlarda faydalanabilir:

Gelişimsel bozuklukları

Korkular ve kaygılar

Konuşma problemleri, geç konuşma

Çocukların yalnız uyuyamaması

Tikler

Takıntılar

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite

Depresyon

Duygusal zeka gelişimi

Yaratıcı zeka

Fobi

İçe kapanma

Davranış problemleri

Uyku problemleri

Uyum problemleri

Öfke problemleri, saldırganlık

Tuvalet eğitimi

Yeme problemleri

Cinsel kimlik

Travmalar ve yas

Çalma ve yalan söyle davranışı

Travmalar

Boşanma sonrası psikolojik destek

Aile bireylerinden birinin kaybından dolayı psikolojik destek

Çocuk Terapideki Terapistler