Thalasso Terapi

Talasso Terapi Nedir?

Talassoterapi deniz yosunu gibi denizin birçok farklı özelliği ve sıcaklık kullanılarak yapılan bir “yeniden canlandırma” terapisidir.

Talassoterapi; koruyucu ve tedavi edici ve/veya kür amaçlı olarak tıbbi gözetim ve denetim altında, deniz ve çevresine özgü tüm yararlı etkenlerin, yani deniz iklimi, deniz suyu, deniz çamurları, yosunlar, kum ve denizden elde edilen diğer maddelerin kombine olarak değişik yöntemlerle kullanıldığı bir tedavi sistemidir.

Isıtılmış deniz suyunun terapi amaçlı kullanımı antik çağlara dayanmaktadır. Termalizimde yüzyıllar süren doğal evrim, talassoterapiyi ortaya çıkarmıştır. Sadece deniz kıyılarında kurulabilen Talassoterapi Merkezleri, insan sağlığına gerekli olan iyileştirici gücünü denizden almaktadır. Talassoterapi zengin vücut ve yüz bakım programları ile deniz iklimi ve bol güneş sayesinde, vücudun ve zihnin tümüyle yenilenmesini, güzelleşmesini ve pozitif enerji depolamasını sağlamaktadır.

Deniz ve ikliminin kür tarzında uygulanma yöntemi olan talasso bakımlarını SPA bakımlarından ayıran özellik sıcak deniz suyu ile yapılan özel talaso bakımları ile metabolizma hızlanması ve yoğun olarak mineral alımı sağlanmasıdır. Metabolizmanın hızlanması ve minerallerin vücuda nüfuz etmesi sonucunda yorgun olarak vücuttan toksin atılır. Bu da vücuttaki yağ yakımını kolaylaştırarak, kan dolaşımını hızlandırıcı endorfin (mutluluk) hormonunun salgılanmasını destekler ve toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca talasso bakımları tam bir motivasyon kaynağı olmanın yanında zayıflama ve sağlıklı bir vücuda sahip olmada da önemli bir unsurdur.

Talasso Terapide Uygulama Türleri ve Yöntemleri

Talassoterapi merkezleri, deniz kıyısında veya deniz kıyısından en fazla 1000 m. uzaklıkta kurulmalıdır. En uygunu, denizden doğrudan faydalanmak olmakla beraber, taşıma yoluyla sağlanan deniz suyundan faydalanıldığı merkezlerde su 48 saatten daha uzun süre bekletilmemeli, 50 C derecenin üzerinde ısıtılmamalıdır.

Hem serbest yolla ve hem de doktor denetiminde yapılan deniz kürleri için, deniz suyunun 1 litresinde en az 1 gram, en çok 260 gram mineral+tuz bulunması, kür açısından en uygun deniz suyunda ise 1 litrede 34-36 gram dolayında eriyik mineral+tuz bulunması uygun görülmektedir. Deniz suyu ve havasından yararlanılarak aşağıda belirtilen kür uygulamaları yapılmaktadır.

Serbest deniz banyosu

Deniz kaplıca kürleri

Deniz suyu içme kürleri

Deniz çamuru kürleri

Solunum yolu ile kür

Deniz iklim kürleri

Talasso Terapinin Önemli Faydaları;

Cildi temizler

Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi sağlar

Kardiyo-vasküler fonksiyonları geliştirir

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Egzama, sedef hastalığı, kas ve sırt ağrılarına iyi gelir.

Talasso Terapinin Kullanıldığı Hastalıklar

Astım

Bronşit

Deri hastalıkları

Sinir yorgunlukları

Bünyesel yorgunluklar ve kasları güçlendirme

Solunum yolu rahatsızlıkları

Romatizmal hastalıklar

Deri hastalıkları

Kan dolaşımı ve kalp hastalıkları

Sinir ve bünye yorgunluğu

Karaciğer-safra kesesi hastalıkları

Kan zayıflığı hastalıkları

Beslenme bozukluğu hastalıkları

Thalasso Terapideki Terapistler

Terapi