Eklektik Terapi

Eklektik Terapi Nedir?

Eklektik Terapi: İhtiyaca ve sorunun niteliğine göre birçok terapi yaklaşımından faydalanan, çeşitli terapi ekollerinin anlama biçimini ve tekniklerini harmanlayarak çalışan bir yaklaşımdır.

Eklektik yaklaşımda bireyin özellikleri ve problem durumu dikkate alınarak uygulanacak psikoterapi yöntemi belirlenir. Mesela fobisi olan bir danışanda davranışçı yaklaşım, toplumsal uyum sorunları yaşayan bir danışanda kognitif yaklaşım kullanılırken, ptsb (travma sonrası stres bozukluğu) şikayeti ile gelen bir danışana emdr terapisi uygulanır. Aynı şekilde bir depresyon hastası için hipnoz, emdr, psikanaliz gibi birkaç yöntem aynı anda harmanlanarak kullanılabilir.

Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlayan Bütüncül (Eklektik) Terapi yönteminde psikiyatrist ya da terapist, danışanı ve yaşadığı problemleri göz önünde bulundurarak onun için en uygun terapi yöntemlerini belirlemekte ve uygulamaktadır. Bütüncül terapinin getirdiği esneklik ile geliştirilmiş olan bu yaklaşım, bütün klinik sorunlarda uygulanabilmektedir.

Bütünsel terapinin temel olarak şu şekilde tanımlanması mümkündür; sağlıklarını ve ihtiyaçlarını birden çok düzeyde ele almak amacıyla “bütün bir kişiye” bakan bir düşünce sistemine dayanan terapi. Bu özel terapi türü, danışan kişinin semptomlarının birkaçını ya da tümünü anlamasına yardımcı olmayı amaçlayan çeşitli teknikler kullanır.

Holistik terapi yaklaşımının genel amacı, yoğun bir öz farkındalık duygusu yaratmaktır. Düzgün yapıldığında, bütünsel terapi, hayatınızın önemli yönlerini bir şekilde birleştirmenize yardımcı olabilir. Zihnin, bedenin ve ruhun zihinsel sağlıkla nasıl bağlantılı olduğunu anlayarak, engelleri aşabilir ve hayatınızı daha iyi yaşamanızı engelleyen sorunlarının kökenine inebilirsiniz.

Bütünsel terapi genellikle beden çalışması ve farkındalık uygulamalarına dayanır. Tamamlayıcı ve alternatif tıpta sıklıkla kullanılan teknikleri kullanır. Bu bütünsel teknikler, zihin-beden-ruh bağlantınızı anlamanıza yardımcı olmak ve iyileşmeye odaklanabilmeniz için rahatlamayı teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Eklektik Terapi sırasında yaygın olarak kullanılan bazı teknikler şunlardır:

Biyolojik geri bildirim

Akupunktur

Meditasyon

Nefes egzersizleri

Masaj terapisi

Hipnoz

Farkındalık meditasyonu

Tai Chi

Reiki

Yoga

Yukarıdaki alternatif tedavi yöntemleri genellikle daha fazla ilerleme için kullanılan bütünsel psikoterapi unsurlarıyla birleştirilir. Bu yöntemlerden bazıları şunları içerebilir:

Bilişsel davranışçı terapi teknikleri (BDT)

Psikanaliz

Kişi merkezli terapi

Eklektik Terapinin Farklı Türleri Nelerdir?

Bütünsel psikoterapi, birden fazla spesifik tedavi türünü kapsayabilen bir terimdir. Yaygın bütünsel terapi tekniklerinden bazıları şu şekildedir;

Zihin - Beden Terapisi

Zihin-beden terapisi, kişinin stresten arınıp gevşemesini sağlamak için bir grup teknik kullanır. Her biri, zihninizin bedensel işlevinizle nasıl etkileşime girdiğini geliştirerek genel sağlığı iyileştirmeye odaklanır. Kullandığı teknikler şunları içerebilir:

Hipnoz

Gevşeme

Meditasyon

Rehberli görüntüler

Biyolojik geri bildirim

Grup desteği

Sanat terapisi

Eklektik Terapi Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Endişe ve kaygı bozuklukları

Depresyon

Alkol ve madde bağımlılığı

Duygusal zorluklar

Duygu durum değişiklikleri

Stres

Aile problemleri

Travma sonrası stres bozukluğu

İşle ilgili sorunlar

İlişki problemleri

Eklektik Terapideki Terapistler
İlgili Terapistler

Terapi