Foto Terapi

Fototerapi Nedir?

Hastanın doktor gözetiminde, düzenli ve seanslar halinde derinin ultraviyole ışınlarına maruz bırakılmasıdır. Bu amaçla yapay ultraviyole ışını veren kabin şeklinde cihazlar veya bölgesel uygulamalar için daha ufak cihazlar kullanılır.

Belirli dalga boyundaki ultraviyole ışınlarının başlıca sedef, vitiligo, ekzema, kronik kaşıntı olmak üzere, pek çok deri hastalığın tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Hastanın doktor gözetiminde, düzenli ve seanslar halinde derinin ultraviyole ışınlarına maruz bırakılmasıdır. Bu amaçla yapay ultraviyole ışını veren kabin şeklinde cihazlar veya bölgesel uygulamalar için daha ufak cihazlar kullanılır.

Güneş ışınları UVA, UVB ve UVC olmak üzere 3 türdür. Deri hastalıklarının tedavisinde UVB (ultraviyole B) ışınları veya önce ağızdan ilaç alınarak UVA ışınları kullanılır.

UVB tedavisinde deride kızarıklık oluşabilir. Fototerapi etkinliği arttırmak için dışarıdan sürülen veya ağızdan alınan ilaçlarla kombine edilebilir.

Fototerapinin (Işık Tedavisi) kullanıldığı hastalıkların başında; sedef hastalığı, deri lenfomaları, egzama, liken planus gelmektedir. Tedavi öncesinde hastanın deri tipi belirlenerek uygulanacak ultraviyole ışını süresi ve dozu ayarlanır. Uygulama mutlaka kontrollü yapılmalıdır aksi takdirde yanık riski söz konusu olabilmektedir.

Solaryumlarda bu değerlendirme ve kontrol olmadığı için tüm dünyada Dermatoloji Dernekleri tarafından deri kanseri riskini arttırdıkları gerekçesiyle önerilmemektedir.

Ne Tür Işık Kaynakları Fototerapide Kullanılır?

Ultraviyole A, Ultraviyole B, dar bant UVB, geniş bant UVB

ve PUVA (Psoralen+ UVA) kullanılan ışık kaynaklarıdır.

Hangi Hastalıklar Fototerapi İle Tedavi Edilebilir?

Fototerapi; atopik dermatit, egzema çeşitleri, sedef hastalığı, yaygın kaşıntı, pitriyazis likenoides, mikozis fungoides ve vitiligo başta olmak üzere bazı deri hastalıklarında kullanılmaktadır.

Fototerapi Nasıl Etki Gösterir?

Ultraviyole ışıkları derideki yangıyı yok ederek etki gösterir. Bu etki ile derideki hastalık düzelir ancak tamamen yok olmayabilir. PUVA tedavisi UVB tedavisine yanıtın olmadığı durumlarda daha etkindir.

Bu Tedavi Nasıl Uygulanır?

Tedavi seansları sadece birkaç saniyelik ışık maruziyeti ile başlar ve süreler her seansta kızarıklık, kaşıntı gibi çeşitli kriterler göz önüne alınarak kademeli olarak artırılır.

Tedavi kapalı bir kabin içerisinde yapılacaktır. Kabin kapısı kilitli olmayacağı için istediğiniz an çıkabilirsiniz. Tedavi sırasında UV’nin tüm vücudunuza eşit olarak dağılabilmesi için kabinin ortasında durmanız gerekmektedir.

Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Hastalığın durumuna bağlı olmakla beraber ortalama tedavi süresi 2-3 aydır.

Tedavi programınız haftada 2-4 seans şeklinde uygulanacaktır

Foto Terapideki Terapistler

Terapi