Manuel Terapi

Manuel Terapi

Herhangi bir araç, gereç, cihaz, makine kullanılmadan tedavi uygulanır. Bu tedavi yönteminde, manuel tıp ve tedavi uzmanlarınca yalnızca el ile uygulanan bazı tekniklerden faydalanarak iyileşme sağlanır. Bir çeşit fizyoterapi tekniği olan manuel terapi günümüzde birçok rahatsızlığı önemli ölçüde giderir ve klasik tıp kapsamında yer alan çok başarılı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemi uygulayan terapistler kas spazmı, gerginliği ve eklem rahatsızlıkları sebebiyle oluşan ağrıları azaltmak için eklemlere ve kaslara baskı uygulayarak iyileştirme ve ağrıları geçirmeye çalışır.

Manuel Terapi Uygulamaları

Manuel terapi kas ve iskelet sistemi yapısında yeterli hareket kabiliyeti olmayan bu sebeple eklemleri ile ilgili sorun yaşayan kimselerin tedavilerinde yardımcı olur. Ağrıyı azaltmak, işlev ve hareket kabiliyetini doğal yollarla edindirmek, hastanın herhangi bir ağrı problemi yaşamadan doğal hareketleri yaparak gündelik hayatını normalleştirmek için uygulanan başarılı bir fizyoterapi tekniğidir. Eklemleri hareketlendirerek kas gerginliğini azaltmak için kullanılır. Manuel terapi, birçok rahatsızlığı önemli ölçüde gideren özel bir tekniktir. Detaylı değerlendirme sonucu planlanan tedavi süreci sonucunda kronik bel ağrıları, yumuşak doku zedelenme ve yaralanmalarından kaynaklı sırt ağrıları, sırt kaslarındaki gerginlikler ve eklem rahatsızlıkları gibi birçok sorun ve hastalıkta rahatlama sağlar.

Manuel terapi, bazı kas-iskelet yapısında yeterli hareket kabiliyeti ve hareket alanı olmayan eklem rahatsızlıkları olan kişilerin tedavisinde yardımcı olabilir. Bu rahatsızlıklar kişide ağrı ve işlev, duruş ve hareket değişikliğine neden olabilir. Manuel fizik tedavi, hastanın acı çekmeden daha doğal hareket etmesini sağlamak için eklemlerin hareketliliğini kuvvetlendirmek ve kas gerginliğini azaltmak için kullanılır. Manuel terapi, sakroilyak eklem disfonksiyonu, kronik bel ağrısı, yumuşak doku yaralanmalarından kaynaklanan akut sırt ağrısı, sırt kası gerginliği gibi ekleme bağlı sorunlar ve bağ çekilmelerinin tedavisinde kişilere rahatlama sağlayabilir. Manuel terapinin kronik bel ve sırt ağrısı olan hastaların tedavisinde etkili olduğu görülmektedir.

Manuel fizik tedavi tekniklerinden biri olan masajın amacı, kas ve dokulara basınç uygulayarak kan dolaşımını hızlandırmak, gerginlikleri ortadan kaldırmak, parçalanması gereken hasarlı dokuların parçalanmasını hızlandırarak yumuşak dokuların ve kasların ağrısını önemli ölçüde gidermektir.

Bir diğer yöntem ise mobilizasyon yani manipülasyondur. Bu tedavi şeklinde ise çeşitli hızlarda (genellikle yavaştan hızlıya doğru) hareketler yapılır. Masajdan farkı, bu yöntemin dokudan çok kemiklerle ilgili olmasıdır. Bu teknikte kemik ve eklemleri çekme, bükme, itme veya germe yöntemleri ile rahatlatma ve iyileştirme amaçlanır.

Manuel Terapi Öncesi Hazırlık

Manuel terapi her ne kadar basit bir yöntem olarak görülse de aksine çok kompleks ve karışık bir tekniktir. Terapi öncesi dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Eğer dikkat edilmezse çok ciddi sorunlar doğurabilir.  Fizyoterapiye başlamadan önce risk tespiti için manuel terapi uygulanacak bölgedeki hasarlar ayrıntılı olarak değerlendirilir. Yapılan değerlendirme sonucu hastanın yaşadığı rahatsızlığın seviyesine ve genel durumuna göre özel bir tedavi planı oluşturulur.

Yumuşak Doku Mobilizasyonu

Eklemleri ve civarında yer alan kasları yeniden etkin hale getirmek için uygulanan bir tekniktir. Eklemler ile ilgili tedavide başarı sağlanırsa kas gerginliği geçer ve hasta rahatlar. Yumuşak doku mobilizasyonu hem eklem bozuklukları hem de gerginlikleri iyileştirmede kullanılır. Tüm omurgayı saran kaslarda bu yöntem uygulanarak, ritmik olarak itme ve germe hareketi yapılarak tedavi sağlanır.

Manuel Terapi Hangi Hastalıklar İçin Uygundur?

Manuel terapi kas ve eklem sistemi ile ilgili birçok hastalığın tedavisinde başarı sağlar. Bunlardan bazıları;

Boyun ve bel fıtığı,

Bel kayması

Boyun düzleşmesi

Spor yaralanmaları

Kas yırtılmaları

Donuk omuz hastalığı

Kalça çıkığı

Topuk dikeni

gibi sorunların tedavisinde oldukça etkilidir.

Manuel terapinin avantajları nelerdir?

İyileşme süreci çok hızlıdır.  Uzun bir tedavi süreci yoktur, kısa ve etkilidir.

İlk seanstan itibaren açıkça hissedilen bir iyileşme gözlemlenir.

Başarı oranının yüksek olması sebebiyle en çok tercih edilen fizyoterapi tekniğidir.

Hiçbir cihaz, araç ve gereç kullanılmadığı ve sadece elle yapıldığı için herhangi bir yan etkisinin bulunmaması gerçek anlamda bir avantajdır.

Manuel Terapideki Terapistler

Terapi