Sanal Gerçeklik Terapi

Sanal Gerçeklik Terapisi Nedir?

Bilişsel Davranışçı Terapiler gibi kanıta dayalı yaklaşımlar için destekleyici bir tekniktir. Özellikle maruz bırakma terapisine ihtiyaç duyulan alanlara sağladığı kolaylıklarla dikkat çekmektedir. “Öğrenme her zaman ortamla bağlantılıdır.” prensibi ile çalışır. Yani deneyimlediğimiz her durum zihnimize kodlanırken, biz hiç farkında olmadan içinde bulunduğumuz ortama dair her öğe de deneyimlenen durumla birlikte zihnimize kaydolur. Örneğin yeni bir yemeği tattığınızda o yemeğin kokusu, lezzeti, tattığınız ortamdaki sesler, ışık, etrafınızdaki insanlar, ortamdaki diğer kokular, o andaki duygu durumunuz, vb. gibi pek çok değişkenle birlikte o yemek hafızamızda yer eder.

Bizler deneyimlerden öğrendiklerimiz, kişisel öykümüz ve uygun ortamın birleşimiyle hayatımızı işlevsel bir şekilde yaşayabiliriz. Ancak bazen içinde bulunduğumuz duygu durumu ve/veya ortamdaki aksilikler nedeniyle hatalı öğrenme gerçekleşebilir. Ya da çok eski bir zamanda gerçekleşmiş olan hatalı öğrenme, duygusal zorlanmalar yaşadığımız bir dönemde gün yüzüne çıkabilir ve işlevselliğimiz bozulabilir. Sanal gerçeklik terapisi bireyi farklı açılardan değerlendirerek, bilgisayar destekli teknolojik imkanlardan yararlanarak işlevlerimizi geri kazanmamızı sağlar.

Sanal Gerçeklik Terapisinin Kullanım Alanları

Sanal gerçeklik terapisinin en etkili kullanım alanlarından biri fobilerdir. Fobiniz nedeniyle bu terapiye başvurduğunuzda;

Yazılı ve sözel geri bildiriminize dayalı değerlendirmeniz yapılır.

Bedensel geri bildirime (nabız, solunum, kas gerginliği gibi) dayalı değerlendirmeniz yapılır.

Başvuru nedeninize ilişkin psikoeğitim verilir.

Sanal gerçeklik ve simülasyon uygulaması ile kaygı seviyenize uygun adımlarla rahatsızlık duyduğunuz ve/veya kaçındığınız ortama dair maruz bırakma aşamasına geçilir. Örneğin uçuş fobiniz var ise sanal gerçeklik gözlüğünü takarak, terapi için hazırlanmış özel uçak koltuğu simülatörüne oturup, bir uçuşa dair her aşamayı tıpkı gerçek bir uçuş yapıyor gibi 360 derecelik videolarla izlersiniz. Sözel ve bedensel geri bildirimleriniz doğrultusunda terapistiniz uygulama boyunca kaygı seviyenizi gözlemler. Bu sayede size en uygun psikoterapötik müdahalelerde bulunabilir.

Yükseklik Korkusu (Akrofobi)

Açık Alan Korkusu – Dışarı Çıkma Korkusu (Agorafobi)

İğne Korkusu

Karanlık Korkusu

Hayvan Korkusu

Kapalı Alan Korkusu (Klostrofobi)

Araba Kullanma Korkusu

El Yıkama Obsesyonu

Uçak-Uçuş Korkusu

İnsanların Önünde Konuşmaktan Korkmak

Sanal Gerçeklik Terapideki Terapistler
İlgili Terapistler

Terapi