Klimatoterapi

Klimatoterapi Nedir?

Klimatoterapi temel mantığı atmosfer, ısı, nem, basınç ve basınç ve güneşten gelen ışınlarına dayalı tedavi şeklini içermektedir. Klimatoterapi diğer adıyla iklim terapidir. Rahatsızlığı olan kişinin hastalığının iyileştirici faktörlerinin toplandığı iklimi olan bölgeye geçici veya kalıcı hastalığının iyileştirilmesi için uygulanan tedavi planını içerir. Tedavi planı içerisinde havanın sıcaklığı nemi, rüzgâr şiddeti ve hızı tüm iklimsel faktörlerden sistematik ve dozlanmış bir kür hazırlanır.

Dünyanın çeşitli bölgesinde bu terapi şekli tedavilerde kullanılmaktadır. Örneğin oksijenin kısmi basıncı yüksek irtifada daha düşüktür, bu nedenle orak hücre hastalığı olan kişi orak krizlerinin sayısını azaltmak için daha düşük bir rakıma hareket edebilir. Solunumdan cilt rahatsızlıklarına kadar çeşitli hastalıklarında etkili olmaktadır. Özellikle Ölü Deniz başta olmak üzere sedef hastaları tarafından tercih edebilmektedir.  Ölü deniz de yapılan spa terapisi akne, egzama ve vitligo gibi çeşitli rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Çevre koşullarından faydalanılan klimatoterapinin çeşitleri şu hastalıklar da kullanılmaktadır:

Dağ klimatoterapi 

Hipertiroidizm, gastrit ve sindirim sistemi ve hepatit patolojileri için önerilir. Küçükler uykusuzluk, epidermis ve solunum sistemi enfeksiyonları / iltihapları, astım, sinirlilik veya iştahsızlık nedeniyle dağlara gider.

Deniz klimatoterapi

 Deniz havası, solunum ve metabolizma üzerindeki olumlu reaksiyonları belirleyebilen negatif iyonlarla yüklenir. Denizde talasoterapi de uygulayabilirsiniz. Bu iklim sayesinde tedavi edilebilir bozukluklar arasında bronşit, kulak enfeksiyonları ve nazofarenjit, romatizma, alerji ve cilt hastalıkları vardır.

Göl klimatoterapi 

Göl depresyon, endişe ve psikolojik rahatsızlıklara iyi gelebilmektedir.

Normal klimatoterapi 

Düz genişliklerin sakin iklimi, diğer tüm iklime uygun olmayan tüm kişiler için tavsiye edilir.

Klimatoterapideki Terapistler

Terapi