Auriküloterapi

Auriküloterapi Nedir?

Kulak akupunkturu olarak adlandırılan Auriküloterapi Dr. Nogier tarafından 1957 yılında Fransa’da geliştirilmiştir. Kulağın ters fetusa benzediğini yani bacaklarını kendine doğru çekmiş embriyo şeklinde olduğunu ve kulaktaki sinir uçları vücutta bazı organlara bağlı olduğunu açıklamıştır. Kulak sadece sinir ucu bakımından zengin olmasıyla değil kulakta bazı düzenleyici mekanizmaların bulunduğu ve kolajen lifler ve damarlar bakımından zengin bir organdır. Kulak bundan dolayı mikrosistem olarak kabul edilir. Kulakta her noktanın bedende bir organla bağı vardır. Sinir uçları ile bağlı olduğu için bazı organlardaki sağlık problemlerinde etkili olmaktadır. Auriküloterapi kulaktaki noktalara uygulanan alternatif bir tedavi yöntemidir.  

Auriküloterapi yöntemi kulakta bulunan akupunktur noktalarına uygulanması ve bu maddelerin vücuttaki belirli organların ve sistemlerin üzerinde etki olması amaçlanmaktadır. Kulak içinde bulunan meridyenler yani yaşam enerjisinin dolaşımını sağlayan kanallar ve vücuttaki organlar arsındaki ilişkilere dayanır. Çeşitli fiziksel, psikolojik ve davranışsal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Auriküloterapi uygulamasında birçok teknik kullanılmaktadır. Bu teknikler iğne, akupunktur ağızlıkları, baskı, lazer, elektrostimülatör gibi yöntemler kullanılarak akupunktur noktaları uyarılmaktadır. Akupunktur iğneleri genellikle oldukça incedir. Tek seferde birden fazla iğne kullanılabilir ve bu iğneler derine veya kulak çevresi boyunca hafif bir şekilde batırılabilir. Bazı noktalarda daha güçlü iyileştirici etki yaratmak amacıyla iğneler bükülebilir veya eğilebilir. İğneler birkaç dakika ile yarım saat arasında değişen sürelerde vücutta bırakılır.

Auriküloterapi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Sigara bağımlılık tedavilerinde

Obezite tedavisinde

Kilo verme ve zayıflama programlarında

Depresyon tedavi sürecinde

Hormonal düzensizliklere destekte

Kas ağrılarında

Baş ağrılarında ve kronik ağrıları hafifletmede

Hipertansiyon tedavilerine destek olarak

Kabızlık ve mide problemlerinde

Çarpıntı tedavisi gibi çok çeşitli hastalıklarda kullanılmaktadır.

Auriküloterapi Faydaları

Stres ve endişe duygularını hafifletebilir.

Ağrıyı azaltır.

Daha derin ve kesintisiz uyku uyumanızı sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Genel ruh halini iyileştirir.

Daha kolay odaklanmayı sağlar ve konsantrasyonu artırır.

Metabolik dengeyi sağlar.

Auriküloterapideki Terapistler
İlgili Terapistler

Terapi