Sujok Terapi

Sujok Terapi Nedir?

İnsanın vücudu hayatiyetini sürdürmek, özgürce ve sağlıklı yaşamı desteklemek için her şeyi bulundurmaktadır. Eller ve ayaklar bu desteklerin içinde oldukça önemli bir görev üstlenmişlerdir. El ve ayaklarımızın mevcut yapısı vücudumuzun bir yansıması gibi karşımıza çıkmaktadır. Detaylı bir şekilde incelenirse vücudumuzu taklit ettiğini görebilirsiniz. Vücudun bir yerinde ortaya çıkan hastalık sonucunda, el ve ayaklarda o organa ya da bölgeye denk gelen yansıma noktalarında hassasiyet oluşmaktadır. İşte bu yansıma noktalarının doğru bir şekilde uyarılması, sorunların ortadan kaldırılması anlamına gelmektedir.

Sujok terapisinin anlamı da el ve ayaklardan gerçekleştirilen tedavi demektir. Su=EL ve Jok=Ayak manasına gelir. Çabucak öğrenilebilen ve etkili bir tedavi yöntemi olan sujok terapisini, yürürken ya da hareket ederken bile uygulayabilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Sujok Terapisi Nasıl Uygulanır?

Sujok terapide el ve ayaklarda yer alan vücut yansımalarının ne şekilde olduğunu çok iyi öğrenmek ve bilmek gerekir. Örneğin; El başparmağı boyun ve kafanın yansımasıdır. Avuç içi de gövdeyi veya iç oranların yansımasını temsil etmektedir. Serçe ve işaret parmakları kollarınızı, yüzük ve orta parmak ise bacaklarınızı yansıtmaktadır. Yansıma noktalarını aynı şekilde ayak için de kullanabilirsiniz.

Pratik yapmak için bir sorun yaşadığınızda lütfen dikkatli bir şekilde inceleyin. Yaşadığınız sorununuza uyan yansıma noktasını elinizde ya da ayağınızda bulmaya gayret edin. Eğer doğru bir şekilde belirlerseniz o noktanın çok hassas olduğunun da farkına varacaksınız. Bu yansıma noktasının hassaslığı hastalığın teşhisinde ya da tedavisinde referans olacaktır.

Sujok terapi, herkesin kolayca yapabileceği ve öğrenebileceği bir alternatif tedavi yöntemidir. Bu yöntem hem etkili, hem basit hem de zararsız bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemin akupunktur iğneleri kullanılarak yapılabilmesi için özel bir eğitimin alınması ve uzmanlaşmış olunması gerekmektedir. Doğru bir biçimde uygulanırsa çok kısa bir süre içinde etkisini gösterebilen bir tedavidir. Uygulamasında herhangi bir risk ya da yan etki bulunmamaktadır.

Sujok terapinin uygulanmasında doğru uyarma yapmak dışında bir şans bulunmamaktadır. Hatalı bir uyarılma yapılsa bile herhangi bir zararı yoktur, sadece tedavi edici etkilerinden faydalanamazsınız. Vücudumuzdaki herhangi bir bölgede herhangi bir organın ya da eklemin tedavisini sujok terapi sayesinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Sujok terapiyi öğrenmek için pek çok bilginin ezberlenmesine gerek yoktur. Bunun nedeni; bir sağlık sorununda el ve ayaklarda yer alan hassas yansıma noktalarını bulunması ve bu noktaların doğru bir şekilde uyarılması yeterli olmaktadır.

Özel Bilgi Ve Teknik Gerektiren Sujok Terapi:

Sujok terapide özel bilgi ve teknikleri gerektiren bölümü sadece akupunktur uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Bu noktada özel bazı teşhis yöntemlerinin ve özel meridyen bilgilerinin bilinmesi gerekmektedir. Meridyenler kullanılarak yapılan tedavide akupunktur iğneleri kullanılmaktadır. Bu terapide kullanılan akupunktur iğneleri klasik akupunktur iğnelerinden çok daha ince ve küçük olup, uzmanın uygun olarak belirlediği noktalara batırılarak uygulanmaktadır.

Tedavi sürecinde özel bazı tohumlar, çubuklar ve elastik yüzükler kullanılmaktadır. Elastik ve uyarıcı çubuklar, yüzükler ve özel yapım topla kişinin kendisine uygulaması mümkün olan yöntemlerdir. Özellikle akut durumlarda oldukça etkili olan sujok terapiyi tüm sorunlarınız için de kullanabilirsiniz. Her yaştaki insanın uygulayabileceği bir yöntemdir, ancak el ve ayaklarda yara, mantar, egzama gibi sorunlarınız varsa uygulamayın. Sujok terapiyi diğer akupunktur teknikleriyle beraber uygulayabilirseniz tedavi edici etkisi oldukça yükselir.

Sujok Terapideki Terapistler

Terapi