Kronoterapi

Kronoterapi Nedir?

İnsanda biyolojik ritim yani sirkadiyen ritimle sosyal ritimler arasındaki uyum, kişilerarası ilişkiler ve davranışlarda belirleyici önemli bir rol oynar. Bu iki ritim arasındaki uyuşmazlığın derecesine bağlı olarak davranışsal, sosyal ve fiziksel sağlığa ilişkin sorunlar ortaya çıkabilir. Kronoterapi, sirkadiyen ritim olarak adlandırabileceğimiz vücut saatine göre odaklanan tedavi yöntemidir. Vücudun günlük ritim döngüsü, bir kişinin vücudunun uyku düzeni, metabolik ritmi veya hormon salınımı gibi etkenlerini dikkate alarak uygulanır. Kronoterapi, çeşitli hastalıkların tedavisinde uyku ve uyanıklık döngüsünün değiştirilmesi ve sirkadyen ritminin düzenlenmesi için yapılan bir programlamadır.

Kronoterapi yatma zamanının sistemli olarak geciktirildiği davranışçı bir tekniktir. Böylelikle 24 saatlik güne göre daha uzun bir biyolojik ritim sağlanır. Örneğin bir gün saat 13:00’da uykuya dalan ve on saat sonra uyanan kişiden ertesi gün 16:00’da uyuması ve on saat sonra uyanması istenir. Kişinin uykuya geçiş zamanı ile istenilen uykuya geçiş saati çakışana kadar uyku saati ileriye kaydırılır. Uykuya geçme ve uyanma zamanında günlük 3 saatlik gecikmeler uygulanması yolu ile bu çakışmanın sağlanması amaçlanır.

Kronoterapi uygulanacak hastaların uyku saatlerini daha erken saate çekmeleri oldukça güç olduğu için bu tedavi tarzında uyku saati her seferinde biraz daha ileri saate alınarak normale getirilmeye çalışılır. Bu yönteme göre aslında sirkadiyen ritmi asıl belirleyen şeyin gün ışığından çok uyku saati olduğu iddia edilmektedir. Bu şekli ile uyku saati bir kez düzenlenirse, sirkadiyen ritimde normal şekline gelmektedir.

Sirkadyen ritime göre uygulama hastalıkların iyileştirici etkisini arttırmaktadır. Kronoterapi hastalık belirtilerinin şiddetinde sirkadyan kalıpların, vücudun ilaçları kullanımındaki ritmik kalıpların bilinmesini gerektirir, bunlar bir ilacın terapötik ve yan etkilerini belirleyen faktörlerdir. Bu, ilaçların, insan vücudunda doğal olarak mevcut sirkadyan ritimlerle uyum içinde verilmesi şeklinde tanımlanabilir. Kronoterapi sayesinde ilaçlar uygun zamanlama ile gerek olağan şekilde formüle edilmiş dozaj formlarında gerekse özel ilaç salım sistemleri üzerinden verilerek ilaç konsantrasyonunun hastalık aktivitesindeki sirkadyan ritimler ile senkronize olması amaçlanır.

Kronoterapi, kronofarmakolojinin terapiye uygulanmasıdır. Sirkadyan açıdan ilaçların en uygun veriliş zamanını belirleyerek ilacın hem etkinliğini hem de toleransı artırmak için kronopatolojik, kronofarmakolojik ve kronotoksikolojik bilgileri birleştirir.

Kronoterapideki Terapistler

Terapi