Regresyon Terapi

Regresyon Terapisi Nedir?

Regresyon terapisi, sorunlarına çözüm aramak için terapiste danışan kişiyi, iyileşme sağlamak amacıyla anılarına geri götürme ve travmaya neden olan duygusal, zihinsel ve kinetik enerji bloklarını açığa çıkartmak için yapılan teapidir.Regresyon terapisi  kaynağa inme, gerileme, geçmişe gitmek demektir. Bir diğer anlamı gerileme, çocuksu davranışlar ya da bebeksi davranışlar göstermesi yani yaşında küçük davranış ve düşüncelere gerilemesidir. Regresyon terapisi aynı zamanda Geçmiş yaşam terapisi yaş gerileme terapisi diyebiliriz. Hipnoterapi, Emdr terapisi, aktarım, karşı aktarım, bilinçaltına inme, serbest çağrışım gibi teknikleri kullanarak kişinin geçmiş yaşantısı, travmaları, çatışmaları, hatırlamadığı bilinçaltı anıları yeniden işleyerek; ilişki sorunları, ani öfke patlamaları, korkuları, kaygı ve takıntıları yeniden yapılandırma sürecidir.

Regresyon Terapisi Nasıl Uygulanır?

Emdr terapisi, hiptnoterapi, serbest çağrışım, bilinçaltında ulaşma, gibi teknikler uygulanır. Kişinin şuanki yaşadığı problemlerin çocukluk ve bebeklik dönemleri incelenir, kişiye telkin ve transla biliçaltına erişmesi için gevşeme ve hipnoz dan yararlanır. Regresyon terapisi uygulanırken kesinlikle danışanı rahatsız edici, bilmediği ya da istemediği bir yöntem uygulanmaz, uygulanacak yöntem ve teknik danışan ile paylaşılır.

Regresyon Terapisi Ne İşe Yarar?

Aslında tüm geçmişin yüklerinden kurtulmanızı sağlar. Çünkü şu an ki psikolojik sorunların kökeninde geçmiş yaşadığımız olumsuz anı ve travmalar, çözümleyemediğimiz çatışmalar yer almaktadır. Bu çatışmaların bazılarını hatırlarız, bazılarını ise bilinçaltında kalır ve hatırlamayız. Anlamsız öfkeler, ani patlamalar vb. Yani siz geçmişin yüklerinden kurtulamadığınız sürece üstünüzde bir yük olarak kalır ve şu anki ilişkilerinizi etkiler.

Regresyon terapisi hangi durumlarda yapılır?

Bir kişi aynı sorunları tekrar tekrar yaşıyorsa, düşünce ve davranışlarında belirli sınırların ötesine geçemiyorsa, açıklanamayan korkuları varsa veya belirli dürtülere yenik düşüyorsa, nedeni bulmanın ve çözmenin en uygun yolu regresyon terapisidir.

Regresyon Terapideki Terapistler
İlgili Terapistler

Terapi