Api Terapi

Apiterapi Nedir?

Apiterapi, Türkiye’de bal, polen, propolis, arı sütü ve arı zehiri gibi ürünlerle yapılan terapidir. Aslında apiterapi Çin, Kore ve Japonya gibi Doğu ülkelerinde arı zehri tedavisidir. Arı zehri tedavisi arı zehirlerini kullanarak akupunktur noktalarına enjekte edilen tedavi yöntemidir. Arı zehri çok sayıdaki farmakolojik maddeleri içerir . Arı zehrinden bulunan melittin ve apamin en güçlü antienflamatuar etki gösterdiği için enflamatuar hastalıklarda büyük faydalıdır.

Arı zehiri terapisi başta Kore, Çin olmak üzere dünya, Rusya ve Avrupa ülkelerinde uygulanmaktadır.

Apiterapi Tedavisi Olumlu Yanları Nelerdir?

Apiterapi birçok romatizmal hastalığın tedavisinde yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Uzmanlar tarafından diğer tedavilere destek sağlayacak şekilde kullanılıyor. Apiterapi sayesinde eklem ve romatizma ağrılarının hafifletilmesi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Bunun yanında hastalıkların altında yatan asıl sebeplerin ortadan kaldırılması açısından önemlidir. Yardımcı olmasının yanında direkt olarak uygulanabilir bir tedavi şeklidir. Bu tedavi sayesinde birçok bağışıklık sistemi hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları tedavi edilebilir. Apiterapi aslında doğal denilecek ürünlerin kullanılması açısından da önemlidir. Bakıldığında diğer tedavilerde çeşitli kimyasal ilaçlar kullanılır. Ama Apiterapi kontrollü kullanım şartlarına uygun olarak kullanıldığında vücuda zarar vermeden tedavisi sağlanıyor.

Apiterapi tedavisi yavaş yavaş ilerleyen bir tedavidir. Ancak başka tedavilerle ortak bir şekilde kullanıldığında hızla sonuç vermektedir. Günlük yaşamda bile bizler arı ve arı ürünlerinin faydalarını görmekteyiz. Mesela propolis ürününün artık sık sık kış aylarında bağışıklık kazanmak için kullanıldığını görüyoruz. Bu da aslında ulaşılabilir olduğunun göstergesidir. Ancak tüm bu ürünlerin mutlaka doktora veya uzman bir kişi kontrolünde kullanılması gerekiyor.

Apiterapi Hangi Hastalıklara Uygulanır?

Bel fıtığı, Boyun fıtığı

Romatoid artrit

Donmuş omuz

Artrit (eklem iltihabı)

Kronik ağrı sendromu

Karpal tünel sendromu

Menstrüel ağrılar

Astım

MS

Api Terapideki Terapistler
İlgili Terapistler

Terapi