İhtiyo Terapi

İhtiyoterapi Nedir?

İhtiyoterapi, Garra rufa adındaki Doktor balık olarak bilinen cilt hastalıklarının tedavilerinde ve cilt bakımında kullanılmaktadır. Avrupalı biyolog Heckel tarafından 1843 yılında tespit edilmiştir.  İhtiyoterapi amaçlı doktor balık masaj ve pedikür amaçlı olarak SPA merkezlerinde günümüzde ilgi artmıştır. Garra rufa balıkları boyutları 3 cm ila 8 cm arasında değişen ve balıkları 26-37 derecedeki sularda yaşayan balıklardır.

Doktor balıklarını dişleri bulunmadığı için terapi sırasında herhangi bir zarar ve acı vermemektedir. Bu balık tütününün kullanım nedeni ağızlarından salgıladıkları tuzlu enzim aracılığıyla yavaş ağız hareketleriyle kullanılan bölgenin ölü derilerini kanatmadan alır. Mikro masaj ile kan dolaşımını artırır ve cildi pürüzsüz hale getirir. Bundan dolayı pedikür amacıyla kullanımı artmıştır.

Doktor balık yani Garra rufa balıklarının kullanımı, küçük balıkların dolu olduğu bir su küvetine ayakları daldırmayı içermektedir. Gerekli sterilizasyonu yapılmış ve düzenli dezenfekte edilen ayak havuzları kullanılmaktadır. Bu su dolu küvetin hijyen ve temizlik bakımından dikkat edilmesi gerekmektedir.

İhtiyoterapi Faydaları

Doktor balık olarak adlandırdığımız Garra rufalar cilt hastalıklarının tedavisi için kullanılan bir terapi yöntemidir. Bu balıklar cilt üzerindeki ölü derileri yedikleri için hem kendi besin ihtiyacını karşılarlar hem de cildin iyileşmesini sağlamaktadır.

Ayaklara pedikür için kullanılmaktadır.

Cildi pürüzsüzleştirir.

Kan dolaşımını artırır.

Ayak kokusu probleminde kullanılabilir.

Doğal masaj sağlamaktadır.

Dolaşım problemlerinde

Egzama, kaşıntı ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarında

Nasır probleminde 

Ayaktaki tüm ölü derilerden kurtulmak için kullanılmaktadır. 

İhtiyo Terapideki Terapistler

Terapi