Şelasyon Terapi

Şelasyon Terapisi Nedir?

Şelasyon terapisi vücutta bulunan ağır metallerin uzaklaştırılma işlemidir. Bu işlemle vücuttan demir, kadmiyum civa,arsenik ve kurşun gibi birçok ağır madde atılabilir. Bu işlem damar yoluyla EDTA verilmesi şeklinde yapılır. Tedavide vücudu güçlendirmek amacıyla B,C vitaminleri, magnezyum ve çinko da verilir. Ayrıca şelasyon ağız yoluyla alınan ilaçlarla da yapılabilmektedir.

Vücutta bulunan ağır metaller vücuttaki dokuların kendini yenilemesine ve bağışıklığın güçlenmesine engel olur. İnsanlar hücresel fonksiyonları kısa veya uzun vadede bozan kimyasal, fiziksel toksik ve zehirleyici maddelerin etkisi altında kalmaktadır. Bu maddelerden olan ağır metaller vücuda topraktan, sudan, soludukları havadan ve aldıkları gıdalardan pek çok yerden maruz kalınmaktadır. Bu ağır metaller kurşun, civa, gümüş, kadmiyum, altın, kobalt, kalay gibi elementlerdir. Ağır metallerin birçoğu özel bir destek olmadan vücudun normal işleyişiyle böbrek, karaciğer, barsak, akciğer, deri ile atılamazlar. Şelasyon terapisi çok dikkatli tıbbi gözetim altında ve uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Şelasyon Terapisinde Amaç:

Mevcut olan regülasyon bloklarının giderilmesi

Bağdokusu, lenfatik sistemin düzenlenmesi

Regülasyonun sağlanması

Bağırsak florasındaki disfonksiyonların giderilmesi

Ağır metallerin bedenden uzaklaştırılması

Bedene binen patolojik ve psikolojik yükün giderilmesi

Ortomoleküler tıp açısından takviyelerin yapılması

Daha önce etkili olan metodlarının kişiye özel kombinasyon terapilerinin düzenlenmesi

Tedavinin kişiye özgün düzenlenmesidir.

Vücudu Zehirleyen Ağır Metaller

Kurşun

Trafik kirliliği, petrol, sigara, kalemler, saç boyaları, akü imalatıyla vücuda geçmektedir. Sinir sistemine, zihin ve kemik sağlığına zarar vermektedir. Fakat, kalsiyum, çinko, aljinik asit, B1, B 6 ve C vitaminleri bu zararlı etkileri azaltabilmektedir.

Kadmiyum

Konserveler, sigara dumanı, deterjanlar, eve yeni alınan halılar veya tarımsal gübrelerle vücuda girer. Böylelikle böbrek, sinir sistemi, kemikler ve solunum sistemine zarar verir. Ayrıca tansiyonu yükseltmektedir. Kurtulmak için A, C ve E vitaminleri, kalsiyum, selenyum, alginik asidin yanı sıra soğan, sarımsak ve pırasa kullanılabilir.

Alüminyum

Bazı diş macunları, yemek saklama kapları, mide için kullanılan antasidler, sigara filtreleri, bazı tuzlar ve peynirler, terden koruyucu deodorantlar, zararlı düzeyde alüminyum içermektedir. Bu nedenle hafıza bozuklukları ve Alzheimer hastalığı bulgularında artma olur. Kalsiyum, çinko, magnezyum ve B6 vitamini bu zararları azaltabilir.

Civa

Bazı boyalar, ton balığı konservesi ve diş dolgularında bulunan amalgam yoluyla vücuda girmektedir. Böbrek, karaciğer ve özellikle beyin fonksiyonlarını bozan civanın zararlarından kurtulmak için soğan, pırasa ve yumurta yenmelidir. Ayrıca C vitamini, selenyum, kalsiyum ve çinko gibi maddeler kullanılmalıdır.

Bakır

Bakır su borularından vücuda giren bu metal, demir ve çinko gibi vücuda yararlı elementlerin miktarını azaltmaktadır. Özellikle yumurta, soğan, sarımsak, pırasa bu zararları minimale indirmektedir. Ayrıca eksilen çinko ve demirinde ek olarak alınması gerekir.

Fluorid

Diş macunları, ağız gargaraları, teflon tavalar ve fluor miktarı yüksek sular, bu zararlı maddenin kaynağıdır. Diş lekeleri ve kemik zayıflığında önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Bu nedenle çözüm, flordan uzak durmak ve yeterince kalsiyum almaktır.

Arsenik

Bazı şarap ve biralarda, tuzlarda ve boyalarda bulunur. Karaciğer, böbrek ve solunum sisteminde olumsuz etkileri gösteren arsenik için antioksidan bazı vitaminler (A-C-E) selenyum ve alginik asit kullanılabilir.

Şelasyon Terapisi Ne İçin Kullanılır?

Şelasyon terapisi sağlık sorunlarının çözümünde kullanılabilmektedir. Ve şu durumlarda kullanılabilir:

Huzursuzluk

Halsizlik

Eklem ve kas ağrısı

Düşük vücut direnci

Kansızlık

Kemik erimesi

Böbrek yetmezliği,

Alzheimer hastalığı

Anjina, göğüs ağrısı

Yüksek tansiyon

Yüksek kolestorol

Multipl Skleroz

Periferik arter hastalığı

Romatizmal eklem iltihabı

Bant Keratopati

Otizm

Parkinson Hastalığı

Ağır metallerle akut zehirlenme

Sık kan transfüzyonu nedeniyle aşırı demir yüklenmesi üzerinde etkili olabilmektedir.

Şelasyon terapisi şu durumlarda kullanılamaz.

Böbrek yetmezliği

Gebelik

Dolaşım bozuklukları

Şelasyon Terapisi Faydaları

Hastanın yaşadığı regülasyon blokları bu tedavi sayesinde giderilebilir.

Kişide görülen bağ dokusu ve lenfatik sistem bozuklukları ortadan kaldırılır.

Tedavi sonrasında hastada regülasyon (vücudun kendi kendini tedavi etmesi) sağlanır.

Ağır metaller vücuttan kısa bir süre içinde uzaklaştırılır.

Bağırsak florasında disfonksiyon olanlarda bu durumlar ortadan kaldırılır.

Kişinin vücudundaki patolojik yük hafifler.

Vücudunda ağır metallerin etkisiyle psikolojik açıdan etkilenen kişilerde rahatlama görülür.

Ortomoleküler (besin takviyesi) tıp bakımından da gerekli takviyeler yapılır.

Şelasyon terapisi tamamen kişiye özel planlanır. Doktor gerekli incelemeleri yaptıktan sonra hastanın ihtiyacı olan serum içeriği ve seans sayısını belirler. Böylece
tedavi sonrasında kişiye özel fayda sağlanabilir

Şelasyon Terapideki Terapistler
İlgili Terapistler

Terapi