Prolo Terapi

Prolo Terapi Nedir?

Proloterapi, zayıflamış, aşınmış veya hasar görmüş tendon, bağ ve eklemlerin yenilenmesini sağlamak için enjeksiyon yöntemiyle uygulanan tamamlayıcı bir tedavi türüdür. Proloterapi sırasında proliferatif yani hücre ve doku yenileyici solüsyonlar enjete edilmektedir. Dekstroz veya mannitol gibi doğal şekerden elde edilen maddeler gereken yerlere uygulanır. Eklemlerde, tendon ve ligamentlerin kemiklere yapışan yerlerinde yangılar oluşturan bu maddeler bu dokuların güçlenmesini ve yenilenmesini sağlamaktadır. Örneğin proloterapi diz üzerindeki sorunlarda da kullanılmaktadır.

Prolo Terapi Nasıl Uygulanır?

Proloterapinin de enjeksiyon yöntemlerinden fazla bir farkı bulunmamaktadır. Onarıcı maddeler içeren bir solüsyon hastalığın bulunduğu noktaya enjekte edilir. Uygulama yapılacak bölge öncelikle MR, bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemleriyle değerlendirilir. Sonrasında enjeksiyonun yapılacağı noktalar işaretlenir. İşlemden önce enjeksiyon yapılacak bölge temizlenir, ayrıca ağrıyı azaltmak için lokal anestezik kremler uygulanır. Eğer hastalar şiddetli bir ağrı hissederse sedasyon da uygulanabilir. Sonrasında onarıcı maddeler içeren solüsyonlar enjekte edilir. İşlem öncesi ve sonrasında ağrı kesici kullanılmaz. Bu vücudun kuvvetli bağışıklık yanıtı oluşturması için gereklidir. Uygulama öncesinde belirli bir süre antiinflamatuar ilaçların kullanılmaması gerekir. Bunun yanında kan sulandırıcılar da bırakılmalıdır. İlaçlarla ilgili net bilgi doktor tarafından verilir.

Prolo Terapi İle Hangi Hastalıklar Tedavi Edilir?

Prolo terapi çoğunlukla yaralı eklemleri ve bağları tedavi etmek için kullanır. En sık sırta uygulanır. Ayrıca aşağıda sayılan vücut alanlarında da proloterapi kullanabilir;

Dizler

Kalçalar

Omuzlar

Diğer eklem ve bağlar

Prolo terapinin kullanıldığı rahatsızlıklardan bazıları;

Spor yaralanmaları,sırt ağrısı, boyun ağrısı, karpal tünel sendromu, kısmen yırtık tendonlar, bağlar ve kıkırdak, tendon, kas ve bağ problemlerinde, diz, kalça ve parmak artritinde, dejeneratif disk hastalığında, fibromiyaljide, bazı baş ağrısı türlerinde, menisküs, tenisçi dirseği, donuk omuz, omuz sıkışması, skolyoz, morton nöroması, karpal tünel sendromu, spor yaralanmaları, burkulma ve zorlanmalarda, gevşek eklemlerde. 

Prolo Terapideki Terapistler
İlgili Terapistler

Terapi