Magneto Terapi

 Manyetoterapi Nedir?

Magnetoterapi, manyetik alan uygulaması ile tedaviye olanak sağlayan bir fizik tedavi yöntemidir. Bu yöntem, düşük frekanslı alternatif manyetik alanın vücut üzerindeki olumlu etkilerini kullanır. Magnetostimülasyondan farklı olarak, sürekli veya darbeli mod için daha yüksek yoğunluklu bir manyetik alan kullanmaktan oluşur. Magnetoterapi rejeneratif süreçleri destekler – kemik birleşmesini hızlandırır, ödem ve ağrıyı hafifletir ve ayrıca iyileşme için gereken süreyi kısaltır. Ameliyat sonrası iyileşme döneminde bile etkili ağrı ve ödem tedavisi sağlar.

Magnetoterapi hem rehabilitasyon hem de ağrı tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır, aynı zamanda diş hekimliği, anjiyoloji, ortopedi, üroloji, romatoloji, immünoloji, kulak burun boğaz, alerji, jinekoloji, nöroloji, dermatoloji, gastroenteroloji, spor ve estetik tıpta da kullanılmaktadır. Manyetik alan, cildimizin, tendonların ve hatta gözün korneasının bir parçası olan bir protein olan kolajenin sentezini uyarır. Bu nedenle magnetoterapi, cilt, göz ve motor organ yaralanmalarının tedavisinde diğerlerinin yanı sıra başarıyla kullanılmaktadır.

Tedavi sırasında manyetik alan vücuda nüfuz ederek her hücresine ulaşır, burada hücre zarlarının yapısına etki ederek hücre onarım süreçlerini destekler, oksijen ve besinlerin içeri girmesini kolaylaştır

Manyetik Alan Tedavisi Ne Anlama Gelmektedir?

Atomların hem yapısını oluşturan, hem de diğer atomlarla olan iletişimini sağlayan kuvvet; elektromanyetik kuvvettir. Bu kuvvet, elektromanyetik dalgalar ile oluşur ve bunun da en küçük alt birimi fotonlardır. Fotonlar yardımı ile bedenimizde molekül altı iletişim gerçekleşir. Magnetoterapi, manyetik alan etkileşimine bağlı çalışan bir tedavi yöntemidir.

Yaşamla ilgili süreçler; sindirim, boşaltım, büyüme gibi; materyal düzeyde olurken, bunların düzenlenmesi informatif ve enerji düzeyinde olur. Dr. W. Ludwig tarafından geliştirilen “biyoinformatif tıp”ın ilgi alanı bu “informal düzen”dir. İnformal düzende tedavi yapılırken elektromagnetik enerji kullanılır. Manyetik tedavi, akupunktur ve hacamat gibi tedavilerde işte bu moleküler düzeyin altında, atomlar arası fotonların haberleşme frekansları düzenlenmeye çalışılır. İnsanda da hem sinir sisteminde hem kaslarda hem de birçok organda elektrik akımı ile fonksiyonlar düzenlendiği için, beden etrafında da belirgin bir manyetik aura vardır.

Magnetoterapiye Neden İhtiyacım Var?

Günümüzde hastalık yapıcı etkenler arttığı için, maalesef hastalıkların çeşidini ve sayısını da artırdı. Beslenmenin bozulması, kimyasal maddelerin hayatımıza daha çok girmesi, suni kokularla etrafımızın çevrilmesi gibi sebeplerin yanında bir de elektromanyetik kirliliğin had safhaya ulaşması hastalık etkenleri arasına girmektedir. Vücut, elektrik akımları ve atomlar arası manyetik alan ile çalışır ve etrafındaki bazı doğal manyetik alanlarla uyum içerisindedir. Bu manyetik alanlar; atmosferin iyonosfer tabakası ve yeryüzü arasında titreşen taneciklerin oluşturduğu tanımlanmış yedi manyetik alan, yerkabuğunun yaydığı manyetik alan ve güneş ışınlarının oluşturduğu manyetik alandır. Bu uyumu ise son dönemki teknolojik gelişmeler; baz istasyonları, elektronik aletler, radyasyon yayıcı aletler bozmaya başlamış, hastalıklara sebep olmuştur. Toprağa çıplak el ve ayaklarla dokunmanın eskiden beri bilinen faydası da aynı mekanizmaya dayanmaktadır. Manyetik tedavi vücutta bozulan bu elektromanyetik frekansları düzeltmek üzerine kuruludur.

Magnetoterapiyi Farklı Kılan Etkenler Nelerdir?

Magnetoterapi; tedavide geniş uygulama alanlarının olması, kolay uygulanabilir olması, invaziv (delici bir aletle vücuda müdahale) olmaması ve yan etkisinin olmaması bu tedavinin avantajlarıdır.

Magnetoterapi Nasıl Uygulanır?

İçerisinden elektrik akımı geçirilen tüp şeklinde kafes içerisinde hasta herhangi bir rahatsızlık ya da titreşim hissetmeden yatar. Bu elektirik akımı, tüpün iç kısmında manyetik alan oluşturur. Seans süresi 20 dakikadır. Manyetik alanın şekli ve programı, hastalığa ve düzeyine göre farklı farklıdır. Öncesinde herhangi bir hazırlık gerekmediği gibi, işlem sonunda da herhangi bir işlev kısıtlaması gerekmez.

Magnetoterapi Hangi Durumlarda Faydalıdır?

Literatürde; birçok hastalıkta etkileri gösterilen çalışmalar bulunmaktadır. En fazla çalışma; kas iskelet sistemi hastalıkları üzerine yapılmış olup faydası en belirgin hastalık grubu olarak da “iyileşmeyen kemik kırıkları” olarak literatüre geçmiştir.

Aslında magnetoterapi, vücuttaki manyetik frekansları düzeltici etkisiyle, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle, dolaşımı düzenleyici etkisiyle birçok hastalıkta tedavi protokolüne girmektedir. Genel bir iyileşme için manyetik tedavi bir temel olarak kullanılır, bölgesel tedaviler için ise diğer doğal tedaviler üzerine eklenir.

Magneto Terapideki Terapistler

Terapi