Solunum Terapi

Solunum Terapisi Nedir?

Solunum Terapisi; hava yollarını temizleyerek ve solunum kaslarını kuvvetlendirerek hastanın daha rahat solunum yapmasını amaçlayan terapi yöntemidir. Yapılan uygulamalar ile hastalarda görülen bitkinlik, halsizlik ve çabuk yorulma gibi olumsuz etkilerin ortadan kaldırması hedeflenir.

Nefesin yetmemesi veya yeterince nefes alınamadığı hissi çok korkutucu olabilmektedir. Bu tür durumlarda hasta panik ve gerginlik içerisine girer. Uzman doktorlar ve fizyoterapistler eşliğinde yapılan solunum terapisi ile öncelikle kişiye özgü ve tamamen hastanın ihtiyaçlarına yönelik planlamalar yapılmaktadır. Hastaya doğru nefes alma teknikleri gösterilerek, bu sayede nefes darlığıyla başa çıkabilmesi öğretilmesi ve kontrollü egzersiz tedavileri ile aynı zamanda hastanın daha güçlü ve sağlıklı hissetmesi sağlanması hedeflenir. Ayrıca hastalıkların yol açtığı semptomları olabildiğince azaltmak; hasta günlük yaşam aktivitesini gerçekleştirirken ideal kapasitesini kullanmasını sağlamak amaçlanır

Bunlarla birlikte, salgı temizlenmesine yönelik manuel manevralar, akciğerlerin her bölgesinin iyi bir şekilde havalanmasını sağlayan lokal solunum egzersizleri, yardımcı cihaz eşliğinde yapılan ve girişimsel olmayan işlemler, egzersizler, öksürme eğitimi gibi yöntemler kullanılarak Solunum Terapisi uygulanmaktadır.

Solunum Terapisi Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Kronik akciğer hastalıklarında ve solunum yetmezliklerinde  klasik tedavilerle yapılan uygulamalarda akciğerin solunum kapasitesini arttırabilmek mümkün değildir. Bu tür hastalar ilaçlarını ve kontrollerini aksatmasa bile akciğer fonksiyonlarında ilaç tedavilerinin getirdiği minimal değişiklikler dışında bir iyileşme beklenmediğinden, hastalar günlük hayatta giderek yavaşladığını, çabuk yorulduğunu ve akciğer kapasitesinin her yıl biraz daha azaldığını, göğüs kafesinin giderek daraldığını hissederler.

Solunum terapisi; solunum sıkıntısı, anksiyete, hareketsizlik, kondüsyon bozukluğu gibi sorunlarda kısır döngüyü kırabilen bir tedavi yöntemidir. Bu rehabilitasyon tedavisi sayesinde hasta olduğu yerde saymaz gelişme kaydedebilir.

Solunum terapisi herhangi bir akciğer hastalığı olanlar veyahut başka bir nedenle nefes darlığı çekenler için faydalı bir uygulamadır. Özellikle nefes darlığı için solunum terapisi faydalı bir yöntemdir.

Bunlarla birlikte akciğer rahatsızlığı olan veya geçiren hastalar, nefes darlığını ciddi olarak hissetmiyorlarsa bile, merdiven çıkma, yokuş yürüme gibi normal günlük aktiviteler sırasında güçlük yaşıyorsa, efor kaybı bulunuyorsa, çok kolay yorulup sıklıkla dinlenme ihtiyacı doğuyorsa veyahut hiçbir hastalık tanısı olmayan fakat doğru nefes alıp verme gereksinimi duyan bireylerde de solunum terapisi uygulanabilmektedir.

Astım

KOAH

Kistik fibrozis

Bronşektaz

Çocuk felci hastaları,

İnterstisiyel akciğer hastalıkları,

Solunum yetmezlikleri,

Kas hastalıkları,

Obeziteden dolayı solunum sıkıntısı yaşayan hastalar,

Hamilelik dönemindeki solunum sıkıntısı olanlar,

Cerrahi öncesi ve sonrası gelişen solunum rahatsızlıklarında,

Cerrahi sonrası uzun süreli hareketsizlik nedeniyle solunum güçlüğü yaşayanlar

Nörolojik hastalıklara bağlı solunum problemi olanlar.

Solunum Terapideki Terapistler
İlgili Terapistler

Terapi