Primal Terapi

Primal Terapi Nedir?

Primal Terapi, çocukluk çağı travmasını çözmek için çocukluk çağı travmasını yeniden yaşayarak iyileşmeye odaklanan, travmaya dayalı bir terapi şeklidir. Primal terapinin arkasındaki öncül, nevroz ve zihinsel sağlığın olumsuz semptomlarının çözülmemiş erken çocukluk travmasından kaynaklanmasıdır.

Primal Terapi uygulayıcıları, zihinsel sağlık danışanlarına terapi sürecinde rehberlik etmek için boş sandalye tekniğini kullanır. Boş sandalye tekniği, travmaya neden olan kişi veya varlığı temsil eden boş bir sandalyede öfke ve diğer ifade edilmemiş duyguları ifade etmeye dayanır. Örneğin, çocuklukta istismar veya ihmal yaşamış biri, ebeveynlerinin boş bir sandalyede oturduğunu hayal edebilir.

Travmadan sorumlu olduğunu düşündükleri kişi veya kişilere karşı bastırılmış hayal kırıklıklarını ifade ederek ifade edilmeyen öfke ve incinmenin serbest bırakılmasına izin verir. Bu insanlar ve durumlar boş sandalye ile temsil edilir.

Terapistiniz, travmayı yeniden deneyimlemenizin bir sonucu olarak ortaya çıkan tüm duyguları ifade etmeniz için sizi cesaretlendirecektir.

Primal Terapi hastalarının, yıllarca bastırılmış acı ve hayal kırıklığını serbest bırakırken çevreyi tekmelediğini, yumrukladığını, çığlık attığını, bağırdığını ve ağladığını görmek normaldir. Bu bastırılmış ya da iyileştirilmemiş acının ifadesidir.

Primal Terapi, travma hastalarının geçmişe takılıp kalmamasına, bastırılmış travmanın iyileşmesine ve bagajsız hayatlarına devam edebilmelerini sağlar.

Janov'un teorisi, konuşma terapisi veya psikoterapinin yalnızca travmanın bilişsel olarak anlaşılmasını sağladığı, ancak fiziksel bir rahatlama sağlamadığı fikrine dayanmaktadır. Janov'un teorisine göre, çocukluktan itibaren bastırılmış olaylar vücudun içinde ağrı olarak depolanır. Bu teoride, travma hastaları, travmayı yeniden deneyimleme ve deneyimi tam olarak işleme koyma aşamalı bir şekilde gerçeklerşmelidir.

Primal Terapinin amacı; travma hastalarının, travma ile ilgili vücutta depolanan ifade edilmemiş ağrıyı serbest bırakmasına yardımcı olmaktır.

Olayları tecrübe et ve o anda yaşanan acıyı tam olarak şimdi ifade et.

Primal Terapinin Faydaları Nelerdir?

Primal terapi, çocukluk çağı travma semptomlarının belirgin bir şekilde tersine çevrilmesi ile yüksek bir başarı potansiyeli göstermektedir.

Primal terapi ile travmatik olaylarla ilişkili ağrı ve sızılar gevşetilip rahatlama sağlanır.

Primal Terapideki Terapistler

Terapi