Termo Terapi

Termoterapi Nedir?

Termoterapi hastalık ya da travma tedavisi için, yüzeysel sıcak ve soğuğun kullanımıdır.

Yüzyıllardır yüzeysel sıcak ve soğuk; yumuşak doku ve eklem yaralanmalarını tedavi etmek, ağrıyı gidermek ,doku iyileşmesinin altında yatan fizyolojik süreçleri değiştirmek, kas, tendon, bağ ve eklem kapsülü dahil olmak üzere bağ dokusunun esnekliğini artırmak amaçlarıyla kullanılmaktadır.

Yüzeysel termal ajanlar, kolayca bulunabildikleri ve minimum masraf gerektirdikleri için uygun yöntemlerdir.

Evde tedavi programının bir parçası olarak dahil edilmeleri genellikle güvenlidir.

Termoterapi uygulamaları, görünür ışık için dalga boyu ve frekans aralıklarının hemen ötesinde elektromanyetik spektrumun kızılötesi (infrared) kısmında yer alır.

Dalga boyu ne kadar kısaysa, frekans o kadar büyük ve penetrasyon derinliği o kadar yüzeyseldir.

Dokunun normal işlevininin uyarılabilmesi için öncelikle dokunun termal ajan tarafından üretilen enerjiyi absorbe etmesi gerekir.

Absorbe edilen enerji dokuyu uyarmak için yetersizse etkisi yoktur.

Çok fazla enerji absorbe edilirse, doku hasarı oluşabilir.

Çoğu kızılötesi termal yöntem (soğuk veya sıcak torbalar, girdaplar (whirlpool), parafin banyoları veya ışıklı infrared cihazlar) yaklaşık 1-2 cm derinliğe kadar nüfuz edebilir.

Isının Dokulara Transfer Mekanizmaları

Kondüksiyon, bir alandaki moleküllerin başka bir alandakilerle doğrudan etkileşimi ile ısı transferidir.

Örnek: soğuk/sıcak torbalar

Konveksiyon, havanın veya sıvının sıcak bir alandan daha soğuk bir alana hareketi ile ısı transferidir.

Örnek: Havalı ısıtma sistemleri.

Radyasyon, iki nesne arasında sıcaklık farkı olduğunda meydana gelen elektromanyetik enerji değişimidir. Isı, daha sıcak bir bölgeden daha soğuk bir alana taşınır.

Örnek: Güneş, infrared lambalar

Evoporasyon, buharlaşmaya neden olarak ve dokulardan ısı çekerek deriyi ve altındaki dokuları soğutmak için kullanılan soğutucu spreylerin etkisidir.

Konversiyon, dokulara nüfuz eden ve ısıya dönüştürülen termal olmayan bir enerji biçiminin (mekanik, kimyasal) dönüştürülmesidir.

Örnek: Terapötik ultrason; dokularda ses dalgaları termal enerjiye dönüştürülür.

Çoğu termal teknik enerjiyi kondüksiyon yoluyla aktarır.

Nasıl çalışır?

Isı esas olarak cildi etkiler, ki bu çoğu zaman hafife alır ve vücudun yaşamsal aktivitesinde önemli rol oynayan çok işlevli bir organ olmayı unutur.Termoterapide cilt sıcaklığı 8 ° C ila 11 ° C artar. pozitif etkisi gerçekleştirilir ve kan – ısıtılır ve organların ve vücut dokularına taşınmaktadır biyolojik olarak Aktif Maddeler İle Zenginleştirilmiş.

Termoterapi – Nasıl Yardımcı Olur?

Isı, cilt reaktivitesini, lokal immüniteyi ve vücudun genel durumunu iyileştirir. Kemik, bağ, epitel ve diğer dokuların rejenerasyonunu uyarır. Termoterapi, kaslarda rahatlatıcı davranır ve böbrek arterlerinde kan dolaşımını artırır. Aynı zamanda periferik sinirlerin restorasyonunu uyarır ve kan damarlarını krampları azaltır ve bazı prosedürler de kansere karşı mücadelede yardımcı olur.

Termoterapi! Hangi Durumlarda Kullanmalıyız?

Özellikle kronik inflamatuar süreçlere ve çeşitli cilt ve solunum sistemi hastalıklarına uygundur. Travmalar ve periferik sinir sistemi hastalıklarının yanı sıra lokomotor sistem üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Kasılmalar veya yapışıklıklar, hipotansiyon ve hipertansiyonun erken evreleri için önerilir. Fakat sadece rahatlamak içinde kullanılabilir.

Termo Terapideki Terapistler

Terapi