Görsel Prova Terapi

Görsel Prova Terapi Nedir?

Görsel prova terapisi, tekrarlayan kabuslardan etkilenen bir kişinin kâbusun içeriğini kontrol etmesine yardımcı olur. Kabuslar korku ve acıya neden olurlar ve insanlar genellikle kendilerini uyandırırlar. Ancak kabuslar kronikleştiklerinde, bir kişinin uyku kalitesini ciddi şekilde olumsuz etkileyebilirler. Gün içindeki performanslarını bile etkileyebilirler. Bu bağlamda, görsel prova terapisi bu durumu tedavi etmek için en etkili tekniklerden biridir.

Rüya görme deneyiminin ötesinde herhangi bir soruna yol açmayan patolojik olmayan bir şeydir. Bununla birlikte, bu hoş olmayan rüyalar tekrarladıklarında, uyku bozukluğu olarak nitelendirilirler.

Kabuslar, ana tanı sınıflandırma kılavuzlarında yoğun korku yaratan rüyaların tekrar tekrar ortaya çıkmasını ima eden bir parasomnidir. Bunlar genellikle REM aşamasında ortaya çıkar ve içerikleri kişiyi bir şekilde tehdit eder.

Kronik kabuslar kişinin uyku kalitesini büyük ölçüde olumsuz etkiler. Kâbus görenlere karanlık korkusu ve uykusuzluk aşılarlar. Ayrıca, kişinin ışıkları açık bırakmak ve düzensiz zamanlarda uyumak gibi uykuyu engelleyen davranışlar geliştirmesi de muhtemeldir. Kabuslar uyku kalitenizi olumsuz etkiler.

Kabuslara Ne Sebep Olur?

Kabusların nedenini ve kökenini belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Ancak bilim adamları, kabusların tekrarlanmasını etkileyen bazı faktörler keşfetmiştir.

Kabuslar çocuklarda ve daha az oranda görülür ve gençlerde daha yaygındır. Büyüme süreçlerinin bir parçasıdırlar ve zamanla ortadan kaybolma eğilimindedirler.

Ayrıca, bir kişinin yüksek psiko-sosyal stresle uğraştığı dönemlerde daha fazla görülürler. Bu durumda, kabuslar bir başa çıkma mekanizmasıdır denilebilir. Stresörü rüyada sunarak, bir kişi stresör ile baş etmenin çeşitli yollarını keşfedebilir.

Bazı durumlarda, kaygı, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu gibi diğer bozukluklarla da ilişkilidir.

Son olarak, duygularını düzgün bir şekilde düzenlemekte zorluk çeken insanlar daha sık kâbus görürler.

Görsel Prova Terapisi 

Görsel prova terapisi en çok araştırılan prosedürlerden biridir. Kabusların tedavisinde en iyi sonuçları verir. Bunun nedeni, uyku içeriğinin değiştirilmesine dayanan bilişsel bir teknik olmasıdır.

Böylece, buradaki amaç, kabusun bazı detaylarını bilinçli olarak değiştirmektir. Çünkü amaç onları hoş hikayelere dönüştürmektir. Bu şekilde, bir kişi rüyalarında olan biteni kontrol eder ve onları değiştirebilir.

Adım Adım Görsel Prova Terapisi

1. İnançların değiştirilmesi

İlk olarak, kabuslarla ilgili olabilecek inançlarınızı değiştirmelisiniz. Ayrıca, kabusların kontrolünüzün ötesinde değil, değiştirebileceğiniz bir alışkanlık olduğu fikrini kabullenmelisiniz.

Bu nedenle, kabusların kronikleştikten sonra artık kullanılmadığını ve herhangi bir amacı yerine getirmediğini anlamalısınız. Böylece, gece nöbeti sırasında kabuslara yaklaşma ve onları değiştirme fırsatınız olur, böylece daha hoş hale gelirler.

2. Görselleştirme

Bir sonraki adım, bir kişinin çeşitli senaryoları etkili bir şekilde hayal etme yeteneğini değerlendirmektir. Bunu yapmak için, bir terapist kişilerden akıllarında hoş görüntüler oluşturmalarını isteyebilir. Bu nedenle, bu teknikler bu uygulama sırasında hoş olmayan görüntülerin görünümünü kontrol etmek açısından yararlıdır.

3. Bir kâbus ile başa çıkmak

Bu noktada, terapist kişiden birlikte üzerinde çalışacakları kâbusu seçmesini ister. Bununla ilgili bir hikâye yazmaları gerekir. Daha sonra danışanlarını kâbusun içeriklerinden istedikleri her şeyi değiştirmeye ve yeniden yazmaya teşvik ederler. Bu yeni görsel dizisini ayrıntılı olarak açıklamalıdırlar.

Son olarak, günde beş ila yirmi dakika arasında bir süreyi, değiştirdikleri içerikleri gözden geçirmeye harcamalarını isterler. Buradaki amaç, uyanıkken oluşturdukları bu versiyonu kabusa aktarmak ve rüyalarına böylece devam etmektir.

Görsel Prova Terapi Başarısı

Kabuslar, yeterince pratik yaparsanız ve tutarlı kalırsanız, zaman içinde koruyabileceğiniz sonuçlarla hızla iyileşir. Ayrıca bu durum uyku kalitenizi artıracak ve karşılaşabileceğiniz kabuslarla ilgili rahatsızlıkları azaltacaktı

Görsel Prova Terapideki Terapistler

Terapi