Moksa Terapi

Moksa Terapi Nedir?

Yüzyıllar öncesine dayanan Çin Şifa tekniğinden biri olan Moksa Terapisi, pelin otunun yakılarak delikli aparatlar ile dumanının cilde yaydığı ısı ile tedavi eden bir yöntemdir. Isı ve bitki şifasına dayanan en eski terapi yöntemlerinden biridir.

Neden Moksa Terapi?

Her insan vücudunda 14 meridyen bulunmaktadır. Vücudumuzda her organın üstünden geçen bu meridyenlere, gerekli aparatlar ile yerleştirilen pelin otunun yaydığı ısı tedavi etmeye başlamaktadır. Vücuttaki iltihaplı ya da hasta olan bölgenin üzerine yerleştirilmesine dayalı bir tekniktir.  Amacı akupunktur noktaları üzerine yerleştirilip yakıldığında kan dolaşımını arttırırken yaşam enerjisini de uyarır ve güçlendirir. Vücut ağrılarına, dolaşımın hızlandırılmasına, hasta bölgelere ve hatta kısırlık problemlerini tedavi etmektedir. Adet düzensizlikleri ve ağrıları, mide ağrısı, kusma, ishal, romatizmal kaynaklı ağrılar, stres gibi faktörleri daha hızlı bir şekilde iyileştirmektedir. Fitoterapi olarak adlandırdığımız bitki tedavisinde geçmişten günümüze önemli bir rol oynamaktadır. Chi olarak bahsedilen enerji, kan, sıvı (organlar arası bulunan akıntı) ve su birleşiminden oluşan sistemin sorunsuz çalışmasını sağlar. Ve bu sayede vücutta dolaşım sistemiyle alakalı herhangi bir durgunluğun sebep olduğu ağrıları tedavi eder. Çin tıbbına göre bu sistem sorunsuz çalıştığında herhangi bir sağlık sorunu yaşanmamaktadır. Fakat herhangi bir tıkanma söz konusu olduğunda hem ruhsal hem de fiziksel olarak hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Moksa çubukları sigara görünümünde veya puro görünümünde olacak şekilde değişebilmektedir. Uzman doktorlar tarafından yapılan muayene sonucunda bu uygulamaya gerekli bölge için karar verilir ve doktorumuz gerekli aparatlarını ısıtılacak bölgeye yapıştırarak işlemi gerçekleştirir. Önemli olan bu işlemin doğru noktalara ve bu konuda uzmanlığını almış doktorlar tarafından yapılmasıdır. Ortalama 5 dakika kadar yanan moksa çubukları ağrıları tedavi edici etki bırakır. Böylece vücudumuzdaki tıkanık noktalar açılarak Chi enerjisi tekrar sağlanır. Ve vücudumuz kendini iyileştirmeye başlar.

Moksa terapisi aynı zamanda normal doğum gerçekleştirmek isteyen anneler için önerilen yöntemlerden biridir.  Moksanın ısı etkisi bebeklerde normal doğum için en uygun pozisyona girmesini sağlar. Rahimdeki kan dolaşımını artmasını sağlayan moksa çubukları, rahim kas dokusunu olumlu yönde etkileyerek bebeğin kendiliğinden dönüşünü sağlamaktadır. Bu işlemi herhangi bir ağrısı veya yan etkisi bulunmamaktadır. Sadece yoğun ısı ve bitkiden gelen kokusu bulunmaktadır. Sezeryan kararı almadan önce doğal bir yöntem olan moksa terapisini uzman doktorumuza danışabilirsiniz.

Moksa Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Kanalları Isıtır: Geleneksel Çin Tıbbına göre soğuk, vücudu istila edebilir ve vücuttan geçen akupunktur kanallarına yerleşebilir. Bu, soğuk havalarda genellikle daha kötü hissedecek ve ısı uygulamasıyla daha iyi hissedecek belirli bir bölgede ağrıya neden olabilir. Örneğin, bazı artrit türleri “soğuk tiptir” ve kış aylarında daha yoğun hissedilir. Moxa, bu durumlarda özellikle yararlıdır.

Qi ve Kan Dolaşımını Teşvik Eder: Moxa ısınır ve hareket eder. Kan ve Çi’nin hareketini teşvik etmeye yardımcı olur, böylece Chi veya kan durgunlaştığında ortaya çıkan ağrı için özellikle iyidir. Özellikle jinekolojide adet krampları için popüler olmuştur ve morlukları daha çabuk iyileştirmek için kullanılır.

Akupunktur Noktalarını Uyarır: Küçük ayak parmağındaki, makat bebeği döndürmeye yardımcı olan nokta gibi belirli noktaları uyarmak için de moxa kullanılır. Göbek üzerindeki bazı sindirim rahatsızlıklarına yardımcı olan nokta gibi vücuttaki bazı noktalar için uygulanabilir.

Qi ve Kan Oluşturur: Moxa terapisinin bağışıklık fonksiyonunu artırdığı, özellikle beyaz kan hücresi sayılarını, anti-inflamatuar sitokinleri ve anti-vücut üretimini artırdığı gösterilmiştir. Bağışıklığınızı geliştirmeye ve kendinizi bitkin hissettiğinizde size yardımcı olmanın yanı sıra, bağışıklık sisteminin tehlikeye girdiği hastalıkların tedavisinde özellikle yararlı olduğu ve hastalanmaya yatkın insanlara yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.

Sağlığa faydalarının yanı sıra, birçok kişi moksa’nın yanmasını son derece rahatlatıcı buluyor. Sıcaklığı ve kokusu, tedavi odasında derin bir rahatlama hissi yaratır

Moksa Terapideki Terapistler

Terapi