Ozon Terapi / Ozonun Etkileri

Ozon Terapi / Ozonun Etkileri

Ozonun Etkileri

Deriden ve dokulardan ozon kolayca emilir. Kana geçen ozon hücrelerin içine girer. Ozonun şu yararlı etkileri vardır: Zindelik, gençlik ve sağlık hali verir; bağışıklık sistemini güçlendirir, kan dolaşımını artırır, hücreleri yeniler, vücuttaki zararlı artıkları uzaklaştırır, mikropları öldürür, ağrıları giderir, antikanserojen etki gösterir ve böylece yaşam kalitesini yükseltir. 

Ozonla Tedavi Edilen Hastalıklar

Ozon tek başına veya klasik tedavi yöntemlerini destekleyici olarak uygulanır. Kural olarak, ozon tamamlayıcı bir tedavidir. Ozonla tedavi edilebilen hastalıklar şunlardır: 
1. Romatizma. Romatoid artrit gibi eklem romatizmaları, kireçlenme (osteoartrit), kas romatizmasında yararlı sonuçlar alınmaktadır. Ozon kana, eklem içine ve ağrılı bölgeye verilebilir. 
2. Bel ağrısı. Ozonla bel ağrılarında %75 oranında bir daha tekrarlamayacak iyileşmeler olmuştur. 
3. Kronik yorgunluk. Ozonun verdiği canlandırıcı etki ile kısa sürede sonuç alınmaktadır. 
4. Yaşlanma. Hücrelerin yenilenmesini sağlayarak yaşlı hastalara dinçlik ve zindelik vermektedir. Görme düzelmekte, ağrılar azalmakta ve cilt yenilerek daha pürüzsüz hale gelmektedir. Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlara karşı direnç oluşmaktadır. 
5. Şeker hastalığı: Dolaşım, görme ve böbrek bozuklukları, yara gibi sorunları olan şeker hastalarının ozonla şikâyetlerinde anlamlı iyileşmeler görülmektedir. 
6. Hepatit (A, B ve C). Ozon tıbben tedavi edilmesi çok güç veya imkansız olan viral hastalıklarda yüksek oranda iyileştiricidir. Başta hepatit C olmak üzere tüm viral hepatitlerde, AİDS gibi çaresiz kalınan hastalıklarda ozon umut olmaktadır. Alkol, ilaç ya da başka etkenlere bağlı, karaciğeri yaygın veya kısmen tutan hastalıklarda ozon tedavisi hastalığın seyrini yavaşlattığı gibi iyileşme de sağlamaktadır. 
7. Deri hastalıkları. Sedef hastalığı, atopik dermatit, inatçı mantar enfeksiyonları, uçuk (herpes simpleks), akne, saç dökülmesi (alopesi, pelad), enfekte yara gibi cilt hastalıkları ozon tedavisinden yarar görmektedir. 
8. Yara Tedavisi. Dolaşım bozukluğuna, şeker hastalığına, travmaya, enfeksiyona, cerrahi girişime bağlı yaraların çok çabuk iyileşmesini, dokuların yenilenerek kapanmasını sağlamaktadır. 
9. Damar hastalıkları. Daralan ve tıkanan damarlar ozon tedavisi ile açılırken yeni damarlar oluşmakta ve dokular kanlanarak beslenmektedir. Gangren olmuş dokular ozon tedavisi ile iyileştirilebilmektedir. Kol ve bacak amputasyonu (kesilmesi) kararlaştırılanlarda bile ozon tedavisiyle ameliyata gerek kalmamakta veya kesilecek kısım azalmaktadır. 
10. Nörolojik hastalıklar: Beyin kanaması ve damarlarının tıkanması sonucu gelişen inme ve felçlerde, migren baş ağrılarında, multipl skleroz (MS) gibi çeşitli nörolojik hastalıklarda ozon destekleyici tedavi olarak yer almaktadır. 
11. Dejeneratif hastalıklar: Senil demans (yaşlığa bağlı unutkanlık, hafıza kaybı, bunama) diyabetik retinopati (şeker hastalığına bağlı görme bozukluğu), duyma kaybı ve kronik kulak çınlaması gibi hastalıklarda başarılı sonuçlar vermektedir. 
12. Diş ve diş eti hastalıkları: Ağızdaki aftlar, diş apseleri, iyileşmeyen kanamalı diş eti hastalıkları gibi çeşitli ağız ve diş hastalıkları ozon tedavisinden yarar sağlamaktadır. 
13. Mide ve bağırsak hastalıkları: Ülseratif kolit, hemoroid, anal fissür ve fistül, mide ülseri tedavisinde ozon pratik, ucuz ve başarılı bir yardımcı tedavi yöntemidir. 
14. Akciğer hastalıkları. Bronşit gibi iltihabi nedenlerin yanında astım, amfizem, KOAH (kronik tıkayıcı akciğer hastalığı) gibi çeşitli akciğer hastalıklarında yararlı olmaktadır. 
15. Enfeksiyon Hastalıkları: Akut ve kronik mikrobik hastalıklar, antibiyotik ve diğer ilaçlara dirençli vakalar ozon tedavisinden yarar görmektedir. 
16. Göz Hastalıkları: Ozon tedavisinin yararlı ve başarılı olduğu kanıtlanan ilk hastalıklardan birisi yaşa bağlı makula dejenerasyonudur. Ozon tedavisi bu hastalarda kötüye gidiş durdurduğu gibi iyileşme de sağlanmaktadır. 
17. Böbrek Hastalıkları: Böbrek yetersizliği gibi son dönem böbrek hastalarında ozon tedavisi kötüye gidişi durdurur ve yaşam kalitesini yükseltir. 
18. Kanser: Çeşitli yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan kanser hastalarına ozon tedavisi yararlı olmaktadır. Bu hastaların gördükleri tedavinin yan etkileri giderilmekte, bulantı, kusma, saç dökülmesi gibi sorunları ya hiç olmamakta ya da çok hafif olmaktadır. Hasta kendini canlı ve zinde hisseder. Kemoterapi ve radyoterapi yanında ozon tedavisi kanserli hücrelerin üremesinin durdurulmasına katkıda bulunur. 
19. Anti-aging ve yeniden canlanma. Ozon kan hücrelerini aktive ederek genel iyilik hali verir. Kişi kendini yenilenmiş hisseder. Fiziksel dayanıklılık artar. 

Uygulama Şekilleri

Ozon daima oksijen ile karışım halinde kullanılır. Tedavide ozonun miktarı ve oranı hastanın durumuna göre hekim tarafından belirlenir. Ozon tedavi yöntemleri şunlardır: 
1. Kan yoluyla ozonlama: 
a) Major (büyük) ozonlama: Özel bir set içinde kan ozonlanarak tekrar hastaya geri verilir. 
b) Minör (küçük) ozonlama: Enjektör içinde ozonlanan kan hastanın kası içine geri verilir. 
2. Torbalama: Ayak, kol gibi uzuvlar özel bir poşet içine geçirilerek ağzı kapatılır ve ozon verilir. 
4. Ozon gazı verme (üfleme) : Ozon jeneratöründen ozon gazı özel set ve hortumlar aracılığı ile hastanın belirli beden bölgelerine (rektal, vajinal gibi) verilir. 
5. Ozon enjeksiyonu: Enjektörle tedavi edilecek bölgeye (eklem içi, kas içi gibi) verilir. 
6. Ozonlu su: Diş hekimliği ve cilt yaralarının tedavisinde ozonlu su kullanılmaktadır. Özel cihazlar yardımıyla üretilen ozonlu su mide ülseri tedavisi amacıyla içilir. 
7. Ozonlu yağ: Ozonlu yağ tedavi edilecek bölgeye doğrudan uygulandığı gibi içilerek de kullanılmaktadır. 
8. Nazal inhalasyon: Özel setler aracılığı ile ozonlu yağın buruna püskürtülmesidir. 

Ozondan Tam Olarak Yararlanmak İçin Uyulması Gereken Kurallar 

1. Kan ve hastalıklı bölge ozonlaması birlikte yapılmalıdır. Ozon, esas olarak iki yoldan uygulanır: Uygulamaların çoğu büyük ve küçük ozonlama şeklinde kana ve daha az olarak hastalıklı bölgeye yapılır. En etkili uygulama şekli kana ve hastalıklı bölgeye (lokal) birlikte uygulama yapmaktır. Bu sayede ozonun etkisi artarak hedeflenen hastalık daha çabuk iyileşirken hücreler yenilenir, diyabet, astım, ülser, kolit gibi hastalıklar düzelir, kişi kendini daha genç, dinç ve zinde hisseder. 
2. Tedavi seansları tamamlanmalıdır. Hastaya göre değişmekle birlikte, ozonun tam etkisi, büyük ve küçük ozonlamada 10-15 seansta, bölgesel (lokal) ozonlamada 3-5 seansta elde edilir. Tam bir iyilik elde etmek için hekiminizin verdiği seans sayısını tamamlayınız. 
3. Ozonunun etkisinin sürekli olması için belli aralıklarla major ve minör ozonlama tekrarlanmalıdır. Nezle, grip gibi ateşli hastalıklara yakalanmamak, ozonla elde ettiğiniz iyilik halinin devamlı olmasını sağlamak, kendinizi zinde hissetmek için hekiminizin önerdiği aralıklarla (haftada, ayda bir) ozonlamayı tekrarlayınız. 

İlgili Profiller

Kategori