Obezite Nedir?

Obezite Nedir?

Obezite ülkemizde ve dünyamızda giderek artan hastalıklara arsında sayılmaktadır. Halk sağlığını ve kişini hayatını her yönden olumsuz etkileri bulunmakla beraber en riskli hastalıklardan sayılmaktadır.

Obezite aşırı şişmanlık olarak bilinen Dünya Sağlık Örgütü’nün, Yağ dokularında sağlığı bozacak ölçüde anormal veya aşırı miktarda yağ birikmesi olarak tanımladığı bir hastalıktır.

Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan kalori, harcanan kaloriden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18'i, kadınlarda ise %20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna sebep olmaktadır.

Obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.


Dünya Sağlık Örgütü’nün obezite sınıflandırması esas alınarak obeziteyi belirlemek için yaygın olarak vücut kitle indeksi kullanılmaktadır.

Vücut kütle indeksi (Body Mass Index-BMI) aşağıdaki formüle göre hesaplandıktan sonra kişinin VKİ değeri hangi aralığa düştüğüne bakılır.

VKİ= Vücut ağırlığı (kg)2 ÷ Boy (m)2

Vücut kütle indeksine göre hangi aralıkta olduğuna bakılmaktadır.

0 – 18,4 arasında olanlar zayıf kabul edilir.

18,5 – 24,9 arasında çıkan kişiler kilo açısından normal değerlendirilir.

25 – 29,9 arasında çıkan kişiler fazla kilolu kabul edilir.

Vücut kitle indeksi 30 ve üzerinde çıkanlar şişman sınıfına girmektedir.

Obez olanlar: Vücut kitle indeksi 30 üzerinde olanlar (40’a kadar).

Morbiz obez olanlar: 40 üzerinde çıkanlar (50’ye kadar).

Süper obez olanlar: Vücut Kitle İndeksi 50 üzerinde çıkanlar içindir.

Obezite Belirtileri

Obezitede bir anda kilo alma gerçekleşmez. Zamanla değişen beslenme şekli obeziteye götürür. Aşırı kilo almak sadece yağ oranında ki değişiklik beden ölçüleri il kendini göstermez vücudun diğer işleyişini bozmaktadır. Aşırı kilo almak diğer hastalıkları da beraberinde getirir. Obezite rahatsızlığının belirtileri şu şekilde kendini göstermektedir:Fiziksel aktivitelerinizi yerine getiremez yorularak bırakırsınız.

Kas ve eklem ağrıları yaşamaya başlarsınız.

İştahınız daima açık ve kendinizi aç hissedersiniz.

Mide yanması kramp ve basınç hissi verir.

Aşırı terleme

Nefes alıp vermede zorlanma

Uyku bozuklukları gelişmesi

Horlama problemi

Çabuk yorulma

Bel çevresinde giderek artan yağlanma

Yüz çevresinin yuvarlak bir hat halini alması

Günlük kıyafetlere sığmakta zorlanma

30’a yaklaşan Vücut Kitle Endeksi değeri

Yeme isteğindeki sürekli bir artış

Ciltte renginde solma morarmalar ve çatlaklar

Ayaklarda şişme ve ağrı

Yorumlar

Yorum Yazın

Cengiz TANER

Kategori