Vagus Terapi Nedir?
06 Eyl 2022 10:35

Önder Veli Göktaş

Vagus Terapi Nedir?

Vagus Terapi Nedir?

Sinir sistemimiz istemli kontrol edebildiğimiz (somatik) ve istemsiz kontrol (otonom) şekilde çalışan iki temel sistemden oluşur. Otonom sinir sistemimiz, iç ve dış ortamdaki değişikliklere adaptasyonu sağlayan; kalp, akciğerler, damarlar, bağırsaklar, üreme organları gibi hayati yapıları kontrol eden sistemdir.

Otonom sinir sistemi iki bölümden oluşur: Özellikle dış ortamdaki tehlike, saldırı vb. durumların varlığında ‘’savaş veya kaç’’ yanıtına neden olan sempatik sinir sistemi ve bedeni sakinleştiren, büyüme ve gelişmeyi sağlayan, daha çok içsel özellikleri olan, kısaca ‘’dinlen ve sindir’’ olarak belirtilen parasempatik sinir sistemi.

Stres (bedende fiziksel ve ruhsal yük oluşturan her şey) otonom sinir sisteminde fonksiyon bozukluğuna yol açan en önemli etkenlerden biri olarak göze çarpmaktadır. Sıklıkla sempatik sistemi aktive ederek bedende ‘’savaş veya kaç’’ yanıtına neden olmaktadır.

Akut stres sürecinde hayat kurtarıcı olan bu durum kronik stres durumunda psikososyal ve fiziksel rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.

Stresli kişilerde tam manasıyla dinlenme sağlanamadığı ve sürekli sempatik sistem aktivasyonu ile bedende ‘’savaş veya kaç’’ yanıtı oluştuğu için, özellikle bu kişilerde; hipertansiyon, obezite, depresyon, kronik ağrı, uyku bozuklukları, kronik yorgunluk, mide-bağırsak rahatsızlıkları, bağışıklık sistemi ile ilgili bozukluklar gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir.

Sporcularda ise sempatik sinir sisteminin aşırı aktivasyonu spor performansında azalmaya, spor aktivitesi sonrası ise yetersiz dinlenme ve restorasyona neden olmaktadır.

Aşırı sempatik aktivite kardiyovasküler sistemde yüklenmeye neden olduğu için spor aktivitesi sırasında kişide kalp damar sistemi rahatsızlıkları riskini de artırmaktadır.

Otonom sinir sistemimizin temel sinirlerinden olan Vagus (10.Kranial) Siniri, özel geliştirilmiş bir kulak aparatı sayesinde stimüle edilerek parasempatik sistem aktivasyonu sağlanabilmektedir.

Bu sitimülasyon işlemine vagus terapi denir ve otonom sinir sisteminin dengesinin bozulduğu tüm hastalıklarda kullanılır.

Hangi Hastalıklarda Kullanılmaktadır?

Fibromiyalji

Migren

Kulak çınlaması

Obezite

Sporcu performansı

Epilepsi

Psikolojik hastalıklar

Nedeni bilinmeyen hipertansiyon

Yorumlar

YORUM YAPMAK İÇİN GİRİŞ YAPIN

Kategori